چگونه اندازه یک مته را محاسبه کنیم؟

چرا باید مته دریل ها را اندازه گیری کنید؟ اندازه گیری مته دریل می تواند کاری نه چندان راحت به نظر برسد. ممکن است ندانید که از کجا شروع کنید، چگونه آن را انجام دهید، یا بعد از اتمام کار اندازه گیری ها دقیقاً چه کنید.

در این مطلب، ما به نکات زیادی ازجمله نحوه اندازه گیری اندازه مته دریل اشاره خواهیم کرد و همچنین در مورد اینکه چرا اندازه گیری مهم است و چگونه می تواند به فرآیند تصمیم گیری شما کمک کند، قبل از خرید هر نوع دریل صحبت خواهیم کرد!

چرا باید مته دریل ها را اندازه گیری کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما باید اندازه مته دریل را قبل از خرید مشخص کنید. دلیل اصلی این موضوع این است که مطمئن شوید که مته دریل انتخابی برای پروژه شما مناسب است.

به عنوان مثال، اگر از یک دریل برقی با مته دریل 11/64 اینچی استفاده می‌کردید و می‌خواستید آن را روی چوب استفاده کنید، احتمال زیادی وجود دارد که کار نکند، زیرا اکثر دریل‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند که می‌توانند مناسب کار شما نباشند.

اگر قبل از خرید، فقط دنبال یک نوع مته دریل با اندازه مشخصی باشید، ممکن است چیزی بخرید که به درستی کار نکند و به تجهیزات شما آسیب برساند.

اگر به دنبال قطعات سنگین تر یا با اندازه بزرگتر هستید، اندازه گیری اهمیت بیشتری پیدا می کند! اکثر مردم نمی دانند که سوراخ آنها چقدر باید باشد، اما این اطلاعات برای انجام موفقیت آمیز هر کاری ضروری است.

همانطور که گفته شد، بیایید نگاهی به نحوه اندازه گیری مته ها و معنای این اندازه گیری ها بیندازیم تا بتوانیم دقیق ترین نتایج را بدست آورید!

چگونه مته دریل را اندازه گیری کنیم؟

سه نوع ابزار مختلف اندازه گیری وجود دارد که می توانند در زمان تعیین دقیق اندازه مته دریل شما کمک کنند.

ابتدا نگاهی به استفاده از یک آچار قابل تنظیم می اندازیم زیرا این یکی از رایج ترین روش هایی است که مردم در گذشته انجام می دادند. با این حال، دو گزینه دیگر مانند کولیس دیجیتال و میکرومتر نیز وجود دارد که معمولاً دقت بسیار بهتری را ارائه می دهند (و استفاده از آنها نسبتاً آسان است).

 آچار قابل تنظیم

اولین ابزاری که به آن خواهیم پرداخت استفاده از آچار قابل تنظیم است، زیرا این روش به ابزار اضافی نیاز ندارد. اگر یک آچار قابل تنظیم در اطراف خانه دارید، احتمالاً بهترین گزینه برای شماست!

انجام این روش بسیار آسان است و می تواند اندازه گیری مته ها را در زمان خرید یا هر زمیان دیگری بسیار آسان تر کند. این کار با قرار دادن یکی از فک ها در دو طرف جایی که اعداد درج شده روی خود دریل قرار می گیرد.

سپس، آن‌ها را سفت کنید تا دیگر لمس نشوند، که بدون نیاز به برداشتن گام‌های بیشتر، اندازه‌گیری بسیار دقیقی به شما می‌دهد! به خاطر داشته باشید که هنوز هم ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد، اما اکثر مردم از ابزار دیگری به جز چشمان خود استفاده نمی کنند، بنابراین این اندازه گیری ها احتمالاً بین مارک های مختلف تغییر زیادی نخواهد کرد.

کولیس دیجیتال

یکی دیگر از روش های دقیق و آسان برای اندازه گیری مته ها استفاده از کولیس های دیجیتال است. می توانید آن را تقریباً در هر فروشگاه ابزارفروشی پیدا کنید، یا حتی ممکن است خودتان یکی از آنها را در خانه داشته باشید! این یک ابزار بسیار ارزشمند برای هر کسی است که با ابزارآلات مختلف سرو کار دارد، به خصوص اگر مته ها را اندازه گیری کند، زیرا نتایج فوق العاده دقیقی به شما می دهد.

برای استفاده از این روش کافی است فک های کولیس دیجیتال خود را در دو طرف جایی که اعداد روی دریل چاپ شده است قرار دهید (مشابه نحوه عملکرد آن با یک آچار قابل تنظیم).

سپس، مطمئن شوید که کولیس دیجیتال خود را بر حسب میلی متر تنظیم کرده اید، و پس از اندازه گیری، تمام اطلاعات مربوط به آن قطعه خاص روی صفحه نمایش شما نشان داده می شود.

میکرومتر

این روش دقیق ترین راه برای اندازه گیری دریل است. میکرومترها در هر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین این احتمال وجود دارد که در خانه قبلاً این ابزار را در اختیار داشته باشید!

این ابزار با قرار دادن آن در دو طرف جایی که اعداد چاپ شده اند کار می کند و سپس میزان فاصله این دو نقطه را بر اساس اندازه ای که اندازه می گیرید تنظیم می کند.

هنگامی که این تنظیمات را دریافت کردید، به سادگی توجه داشته باشید که آنها در حال حاضر چقدر به هم نزدیک هستند یا چقدر از هم فاصله دارند، که در هنگام استفاده از اندازه گیری های متفاوتی مانند “اینچ” یا “میلی متر” اندازه گیری دقیقی به شما می دهد. مطمئن شوید  تا زمانی که هر دو طرف دقیقاً مطابقت نداشته باشند آنها را تنظیم نکنید، اگرچه در غیر این صورت، نتایج شما ممکن است منحرف شود!

نتیجه گیزی

اندازه گیری مته ها هرگز آسان تر از این نبوده است! تنها چیزی که واقعاً نیاز دارید یک آچار قابل تنظیم و چند کولیس دیجیتال یا یک میکرومتر است.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *