نحوه نگهداری از دریل شارژی

دریلهای برقی بی سیم (شارژی) برای بسیاری از مردم یک وسیله بسیار ضروری هستند؛ چه شما از این دریل ها برای پروژه های شخصی خود هر چند وقت یکبار استفاده کنید یا اینکه به عنوان یک حرفه ای از این دریل ها به صورت روزانه استفاده کنید، به هرحال می تواند گفت که این دریل ها مهمترین وسیله در جعبه ابزار شما هستند.

در صورت مراقبت صحیح و درست، دریل بی سیم و برقی شما سالهای طولانی بدون دردسر برای شما کار خواهد کرد. بنابراین، اینجا، نکات مهمی راجع به نگهداری از دریلهای بی سیم جمع آوری کرده ایم.

همیشه دریل را تمیز نگه دارید

تمیز کردن دریل در پایان هر بار استفاده بسیار ضروری است. البته ممکن است دستورالعمل تمیز کردن دریل شما با سایر دریل های دیگر متفاوت باشد، که این خود به سازنده بستگی دارد. شما می توانید این دستورالعمل ها را روی بسته بندی و یا داخل برگه راهنمای استفاده پیدا کنید. در صورتیکه در بیرون دریل، پیچ هایی وجود دارند، شما ممکن است بتوانید که این پیچ ها را باز کرده و داخل دریل را نیز تمیز کنید. اما همیشه برای بار اول قبل از انجام دادن این کار، توجه داشته باشید که باز کردن دریل ممکن است سبب از بین رفتن گارانتی دستگاه شما شود.

قبل از تمیزکردن دریل، باید باطری آن را جدا کرده و جداگانه تمیز کنید. تمیز کردن ابزارها در حالیکه باطری آنها هنوز جدا نشده ممکن است باعث صدمه و یا خراب شدن دستگاه شود.

دریل را مرتبا روغن کاری کنید

اگر دریل را روغن کاری نکنید، قسمتهای فلزی دستگاه شما ساییده می شوند و حتی ممکن است در طول زمان، ترک بردارند. عدم روغن کاری سبب می شود که عمر قطعه های دریل شما مانند سه نظام کاهش پیدا کند. خوشبختانه روغن کاری کردن یک دریل بی سیم کار خیلی آسانی است.

سه نظام را تا آخر باز کنید. سه نظام قسمتی از دریل است که مته در آن قرار می گیرد. چند قطره روغن را بعد از اینکه مته را خارج کردید داخل سه نظام بریزید. آن را پنج بار باز و بسته کنید تا روغن به طور یکنواخت پخش شود. سپس، یک پارچه نرم بردارید و روغن اضافی را پاک کنید. استفاده بیش از حد از روغن می تواند باعث چسبیدن آشغال ها به داخل سه نظام و ایجاد انسداد شود. انسداد این زباله ها آنقدر بد است که در صورت احتمال بروز این مشکل، همان بهتر که در مرحله اول از روغن استفاده نکنید. در نهایت، مته خود را تعویض کنید و دریل را حدود 20 تا 30 ثانیه روشن کنید تا مته جدید در جای خود محکم شود. سپس می توانید بلافاصله از دریل استفاده کنید و توجه داشته باشید که تمام این فرآیند حدود یک دقیقه طول خواهد کشید. اگر این کار را هر چند هفته یکبار انجام دهید (یا به طور منظم تر اگر روزانه از دریل استفاده می کنید)، سه نظام شما دوام بیشتری خواهد داشت.

از قطعه های دیگر دریل مراقبت کنید

سه نظام تنها قطعه دریل شارژی نیست که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. اگر دریل شما دارای موتور براش است، تمیز نگه داشتن براش ها و تعویض آنها در صورت فرسودگی بسیار مهم است. اکثر ابزارهای شارژی جدید از موتورهای براشلس استفاده می‌کنند که کارآمدتر هستند و به مراقبت کمتری نیاز دارند، اما همیشه ارزش آن را دارد که کتابچه راهنمای کاربر و/یا بسته‌بندی را برای هر دستورالعمل مراقبتی مخصوص بررسی کنید.

ابزار خود را در جای مناسب نگه بدارید

در حالت ایده آل، ابزارها باید در یک محیط تمیز و خشک که به طور مرتب در معرض گرمای شدید نباشد، نگهداری شوند. اگر فضای کافی دارید، نگه داشتن ابزار در جعبه های قابل حمل یا آویختن آنها به قلاب می تواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کرده و به شما در مرتب نگه داشتن وسایل کمک کند. گزینه دیگر این است که ابزارها را در سطل ها یا جعبه های مخصوص نگه دارید. این نوع نگهداری سبب می شود ابزار شما در معرض گرد و غبار و رطوبت قرار نگرفته و در عین حال به شما این اطمینان را بدهد که از فضای موجود به طور موثر استفاده می کنید. فروشگاه ما دارای طیف گسترده ای از محفظه های ذخیره سازی برای اهداف مختلف است.

راجع به نحوه استفاده از ابزار خود فکر کنید

استفاده از دریل شارژی مطابق با دستورالعمل سازنده آن به افزایش عمر دریل کمک می کند. به عنوان مثال، اگر از دریل به صورت کاملا عمود بر سطح استفاده می‌کنید، این کار باعث می‌شود که یک سوراخ مستقیم و صاف ایجاد کنید که این خود مانع از شل شدن مته می شود. اگر دریل به طور نادرست استفاده شود، ممکن است سبب ضعیف شدن سه نظام به مرور زمان شود. همچنین با یک سری کارهای ساده دیگر، مانند بررسی اینکه باتری در جای خود محکم است و تست کردن تنظیمات مختلف سرعت مته، می‌تواند به شما کمک کند تا از خالی کردن باتری دریل خود جلوگیری کنید. حتی استفاده از مته اشتباه برای کاری که انجام می‌دهید می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. می توانید پیچ را بچرخانید، مته را شل و سپس سه نظام را باز کنید.

دریل را از آب دور نگه دارید

دریل برقی خود را همواره از آب دور نگه دارید. آب و مته های برقی با هم سازگار نیستند. با فرض اینکه شما یک دریل برقی دارید – چه شارژی و چه سیمی – باید توجه داشته با شید که آب می تواند باعث خرابی این دریل ها شود. علاوه بر این، آب می تواند باعث زنگ زدن دریل برقی شما شود. شما باید دریل برقی خود را در یک محیط خشک نگهداری کنید تا از آسیب آب در امان بماند.

صبر کنید تا دریل شما خنک شود

دریل های برقی در حین استفاده گرما تولید می کنند. همانطور که سر دریل می چرخد، به دلیل اصطکاک گرما تولید می کند. این کاملا طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست. با این اوصاف، دریل برقی خود را وقتی هنوز گرم است، نباید در محل نگهداری خود قراردهید. اگر دریل برقی خود را بلافاصله پس از استفاده به جعبه آن انتقال دهید، گرما حبس می شود. بنابراین، باید صبر کنید تا دریل برقی شما ابتدا خنک شده و سپس آن را به جعبه نگهداری منتقل کنید.

مته های ساییده شده را عوض کنید

شما باید مته ساییده شده را عوض کنید. مته، ابزار کوچکی است که به سه نظام دریل برقی متصل می شود. به عنوان مثال مته هایی وجود دارد که برای سوراخ کردن سطوح استفاده می شود. با گذشت زمان، مته ها ممکن است کند شوند. آنها تیزی خود را از دست خواهند داد، که می تواند استفاده از آنها را سخت تر کند. تعویض مته های کند عملکرد دریل برقی شما را بهبود می بخشد و در عین حال، احتمال سایش و شکستگی را نیز کاهش می دهد.

از باتری دریل مراقبت کنید

دریل های شارژی از باتری های قابل شارژی استفاده می کنند؛ این باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر زمان کار را با یک بار شارژ ارائه دهند. از این جهت بسیار ضروری است که از باتری مراقبت مناسبی شود. نقطه های اتصال باتری باید مرتباً تمیز شوند تا از خوردگی آنها جلوگیری شود.

تا جایی که می توانید سعی کنید سطح حرارت را در حداقل نگه دارید تا از کوتاه شدن طول عمر باتری جلوگیری کنید. علاوه بر این، باتری باید همیشه خشک نگه داشته شود. هنگام استفاده از باطری های قابل شارژ، توجه داشته باشید که شما نباید صبر کنید تا باتری به طور کامل خالی شود تا آن را به شارژ بزنید.

زمان شارژ نیز باید به حداقل برسد. زمانی که باتری به ظرفیت کامل خود رسید، باید آن را از برق بکشید. اگر تصمیم دارید که دریل شارژی خود را برای مدت طولانی استفاده نکنید، بهتر است که باتری را از دستگاه جدا کنید.

جمع بندی

مراقبت از دریل شارژی بسیار آسان است، زیرا اکثر روش‌های تعمیر و نگهداری مواردی هستند که شما می توانید به راحتی بعد از استفاده از دریل آنها را انجام دهید. به  عبارت دیگر، یکی از بهترین راه هایی که می توانید از دریل شارژی نگهداری کنید استفاده صحیح از آن است.

قبل از روشن کردن دریل خود، باید دفترچه راهنمای کاربر را کامل مطالعه کنید تا از اشتباهات رایجی که اکثر مردم مرتکب می شوند آگاه شوید و آنها را تکرار نکنید. دریل شارژی خود را همیشه طبق دستور سازنده تمیز، روغن کاری و نگهداری کنید. با مراقبت مناسب، هم دریل و هم باتری سال ها به شما خدمت می کنند.

ما امیدواریم که بایدها و نبایدهایی که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم به شما کمک کند مراقبت های لازم را در نگهداری دریل شارژی خود اعمال کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *