نحوه تعویض مته دریل شارژی

برای تعویض مته به کمک نیاز دارید؟ ما در این مطلب شما را گام به گام راهنمایی می‌کنیم تا بتوانید هر مته‌ای را تغییر دهید، مهم نیست چه مته‌ای دارید!

مطمئن نیستید که چگونه یک مته را روی دریل خود سوار کنید؟ نگران نوع دریل اعم از برقی یا شارژی نباشید، ما این موضوع را به شما یاد خواهیم داد! برای همۀ برندها روش‌ مشابهی استفاده می‌شود، فرقی ندارد که برند دریل شما دیوالت، بلک اند دکر، میلواکی، ماکیتا، ریوبی، رونیکس یا هر برند دیگری باشد.

با استفاده از این راهنمای آسان می‌توانید با اطمینان مته‌ها را جدا کرده و در دریل خود وارد کنید، بنابراین می‌توانید مانند یک حرفه‌ای پروژه تعمیرات خانگی بعدی خود انجام دهید. بیاید شروع کنیم!

سه نظام دریل چیست؟

سه نظام دریل، گیره‌ای است در سمت جلویی دریل که مته را در جای خود نگه می‌دارد. سه نظام توسط موتور دریل حرکت می‌کند و با خاموش و روشن کردن دریل می‌چرخد.

سه نظام دارای فک‌های قابل تنظیم است که وقتی آن را در یک جهت می‌چرخانید، مته را محکم می‌کند و هنگامی که آن را در جهت مخالف می‌چرخانید، شل می‌شود تا بتوانید یک متۀ جدید را بردارید یا وارد کنید.

آیا تا به حال دستورالعمل‌هایی را خوانده‌اید که می‌گوید: «مته را درون سه نظام قرار دهید» می‌دانم که ممکن است عجیب به نظر برسد، اما قرار دادن مته درون سه‌نظام به این معنی است که آن را در دریل خود قرار دهید.

سه نظام دریل با فک‌های قابل تنظیم خود به شما امکان می‌دهد مته‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف مانند مته‌های دارای دنبالۀ گرد یا شش ضلعی را تعویض کنید. دنباله یا ساق، قسمت صاف مته است که در سه نظام قرار می‌گیرد.

همچنین به شما این امکان را می‌دهد که انواع مختلفی از مته‌ها را بتوانید استفاده کنید.

مته‌های پیچ گوشتی برقی برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و سایر بست‌ها استفاده می‌شوند، در حالی که مته‌های سوراخکاری موادی مانند چوب، فلز و پلاستیک را سوراخ می‌کنند. مته‌هایی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل مته‌‌های پیچشی، مته‌های برگی، مته‌های گردبر، مته‌های گازور و مته‌های خزینه هستند.

دریل‌ها با سه نظام‌های مختلف عرضه می‌شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع سه نظام

 دریل‌های برقی دارای دو نوع سه نظام هستند، آچاری یا خودکار، در حالی که پیچ گوشتی های شارژی نوع متفاوتی از سه نظام به نام کولت دارند.

نحوه تعویض مته به سه نظام دریل شما بستگی دارد. در اینجا نحوۀ تشخیص نوع سه نظام دریل شما را توضیح می‌دهیم:

سه نظام آچاری و آچار سه نظام دریل

یک سه نظام آچاری به ابزار خاصی به نام آچار سه نظام برای سفت کردن و شل کردن فک‌هایش نیاز دارد. این ابزار معمولاً شبیه یک آچار ال مانند است که در یک سمت، دسته و در طرف دیگر نیز دندانه‌هایی دارد که روی سه نظام دریل شما قرار می‌گیرد.

برای استفاده از سه نظام آچاری، باید مته را وارد کنید و مطمئن شوید که در مرکز فک قرار دارد. سپس آچار را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سه نظام سفت شود و مته را در جای خود نگه دارد.

برای درآوردن مته، آچار را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فک‌های سه نظام شل شوند. عیب سه نظام آچاری این است که اگر آچار را گم کنید، نمی‌توانید مته را تعویض کنید. هر کسی که تاکنون یک دریل با سه نظام آچاری داشته است، این نگرانی را متوجه می‌شود، هنگامی که آچار را اشتباه جا داده‌اید!

سه نظام خودکار

 بسیاری از دریل های پیشرفته دارای سه نظام خودکار هستند که برای سفت کردن یا شل کردن آن به ابزار اضافی نیاز ندارد.

دریل سیمی من یک سه نظام خودکار دو قسمتی دارد. برای استفاده از این نوع سه نظام، قسمت عقب سه نظام که به بدنه دریل نزدیک است را نگه می‌دارید و قسمت جلو را می‌چرخانید. چرخش در جهت عقربه‌های ساعت باعث سفت شدن سه نظام می‌شود در حالی که چرخش در جهت عقربه‌های ساعت آن را شل می‌کند.

دریل شارژی من یک سه نظام خودکار یک قسمتی دارد. برای استفاده از این نوع سه نظام، بدنه دریل را با یک دست گرفته و با دست دیگر سه نظام را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سفت شود یا در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا شل شود.

کولت

برخلاف دریل‌ها، درایورهای ضربه‌ای فک قابل تنظیم ندارند. درعوض، آنها یک کولت، یک کلاهک یا یک نوار دارند که مته را در جای خود محکم می‌کند.

چگونه مته را با یک سه نظام خودکار در دریل قرار دهیم

 مرحله 1. ابتدا ایمنی: برق را قطع کنید

 قبل از اینکه مته را تعویض کنید، برق دریل خود را با خارج کردن باتری یا جدا کردن آن از پریز برق قطع کنید.

مرحله 2. فک ها را باز کنید

اگر فک های سه نظام بسته هستند یا به اندازه کافی باز نشده‌اند که بتوانید مته را وارد کنید، یا اگر از قبل مته‌ای در سه نظام وجود دارد، باید فک سه نظام را باز کنید.

سه نظام دو قسمتی

قسمت عقب سه نظام دو قسمتی (نزدیک بدنه دریل) را بگیرید و با دست دیگر خود قطعه جلویی را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فک‌ها باز شوند.

سه نظام تک قسمتی

بدنۀ دریل را با یک دست بگیرید و با دست دیگر سه نظام را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فک‌ها باز شوند.

اگر از قبل مته‌ای در دریل شما وجود دارد، می‌توانید اکنون آن را خارج کنید. اگر مته بیرون نمی‌آید، فک‌های سه نظام را باز کنید تا بتوانید آن را بردارید.

مرحله 3. مته را وارد کنید

مته جدید خود را داخل فک‌های باز شده قرار دهید و مطمئن شوید که مستقیم باشد و در وسط قرار گرفته باشد.

دریل‌ها گاهی اوقات بین دو فک از سه فک گیر می‌کنند که باعث می‌شود دریل خارج از مرکز بچرخد و سوراخ کردن یا باز و بسته کردن پیچ‌ها را غیرممکن می‌کند. اگر مته شما در جای مناسب خود قرار ندارد ، سه نظام را باز کنید و جای آن را تغییر دهید تا در مرکز هر سه فک قرار گیرد.

هنگامی که مته را به درستی در جای خود قرار دادید، سه نظام را بچرخانید تا آن را محکم در اطراف مته سفت کنید.

اگر سه نظام دو قسمتی دارید، قسمت عقب را نگه‌دارید و قسمت جلو را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

اگر سه نظام یک قسمتی دارید، بدنۀ دریل را نگه‌دارید و سه نظام را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا مته را سفت نگه‌دارد.

مرحله 4: دریل‌آمادۀ کار است

هنگامی که مته جدید شما در جای خود قرار گرفت، می‌توانید دریل خود را وصل کنید یا باتری را نصب کنید، و سپس برای دریل کاری آماده هستید!

با انجام این مراحل از آخر، می‌توانید مته را از دریل جدا کنید. لطفاً هنگام برداشتن دریل ها احتیاط کنید زیرا مته‌ها پس از استفاده داغ هستند.

چگونه مته را در یک دریل با سه نظام آچاری قرار دهیم

مرحله 1. ابتدا ایمنی: برق را قطع کنید

برای جلوگیری از حوادث احتمالی، قبل از تعویض مته، منبع تغذیه دریل خود را با خارج کردن باتری یا جدا کردن آن از پریز برق جدا کنید.

مرحله 2. فک‌ها را باز کنید

اگر فک‌های سه نظام شما بسته است یا به اندازه کافی باز نشده است تا یک متۀ جدید وارد شود، یا اگر از قبل یک مته در دریل باشد، باید آنها را باز کنید.

برای باز کردن فک‌ها، آچار سه نظام را در سوراخ کناری سه نظام قرار دهید و آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

اگر از قبل یک مته در دریل خود سوار کرده‌اید، اکنون می‌توانید آن را دربیاورید. اگر بیرون نمی‌آید، فک‌های سه نظام را باز کنید تا بتوانید آن را بردارید.

مرحله 3. مته را وارد کنید

متۀ جدید خود را داخل فک‌های باز شده بلغزانید و مطمئن شوید که مستقیم و در وسط قرار دارد.

گاهی اوقات مته‌ها بین دو فک فرو می‌روند و باعث می‌شود که در خارج از مرکز بچرخد و سوراخ کاری یا باز و بستن پیچ را غیرممکن می‌کند. اگر این اتفاق افتاد، سه نظام را بازتر کنید و دریل را در هر سه فک وسط قرار دهید.

هنگامی که مته را به درستی در جای خود قرار دادید، آچار سه نظام را در سوراخ جانبی سه نظام قرار دهید و آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فک‌ها را در اطراف مته محکم کنید.

مرحله 4: دریل‌آمادۀ کار است

با نصب مته، می‌توانید برق را دوباره وصل کنید، و سپس آماده دریل‌کاری هستید!

با انجام این مراحل از آخر، می‌توانید مته را از دریل جدا کنید. لطفاً هنگام برداشتن دریل ها احتیاط کنید زیرا مته‌ها پس از استفاده داغ هستند.

چگونه مته را در یک کولت قرار دهیم

مرحله 1. ابتدا ایمنی: برق را قطع کنید

باتری درایور ضربه‌ای خود را خارج کنید یا آن را از پریز برق جدا کنید تا از بروز هر گونه حادثه جلوگیری شود.

مرحله 2. مته را وارد کنید

کولت را بگیرید و آن را از بدنۀ درایور ضربه ای دور کنید.

مته را داخل کولت بکشید تا کاملا جا بیفتد. فشار دادن به مته را ادامه دهید، کولت را رها کنید و بگذارید به جای خود بازگردد.

به آرامی مته را بکشید تا مطمئن شوید که در جای خود ثابت است.

مرحله 3: ‌آمادۀ کار است

هنگامی که مته جدید در جای خود قرار گرفت، می‌توانید برق را دوباره وصل کنید و آمادۀ کار هستید!

با انجام این مراحل از آخر، می‌توانید مته را جدا کنید.

سخن آخر

 درک نحوۀ قرار دادن مته در دریل یک مهارت ضروری برای هر فردی است که می‌خواهد برخی تعمیرات را خود انجام ‌دهد. با استفاده از این راهنمای ساده، می‌توانید بدون توجه به نوع سه نظام دریل‌ها، با اطمینان آن را جدا کرده و در آن قرار دهید.

 و به یاد داشته باشید که هنگام کار با مته‌ها احتیاط کنید زیرا پس از استفاده داغ می‌شوند!​ جهت خرید مته هم می توانید سری به محصولات ما بزنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *