علت شارژ نشدن باتری دریل و پیچ گوشتی شارژی

اگر باتری دریل یا پیچ گوشتی شارژی شما به درستی شارژ نشود، مشکل بزرگی برای باتری و عملکرد آن ایجاد می‌کند. درست شارژ نشدن می‌تواند به دلایل زیادی از سمت باتری یا شارژر باشد. باتری‌ها از جنس لیتیوم-یون ساخته شده و در قالبی بسته‌بندی می‌شوند. به دلیل اتصال نامناسب یا شرایط محیطی ممکن است شارژ به درستی انجام نشود. در این مطلب می‌خواهیم این مشکلات را بررسی کنیم.

مشکل باتری می‌تواند به یکی از دلایل زیر باشد؛ همچنین می‌توانید راه‌حل را در زیر هر دلیل مشاهده کنید. مطالعۀ مطلب را تا جایی ادامه دهید که مشکل و راه حل را پیدا کنید.

باتری به درستی سرجای خود قرار نمی‌گیرد

وقتی باتری را به شارژر وصل می‌کنیم، با روشن شدن چراغ مربوطه می‌توانیم مطمئن شویم درست به شارژر وصل شده است. اگر چراغ شارژ روشن نمی‌شود، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. برای شارژ در این شرایط چقدر باید منتظر بمانید؟

راه حل‌ها

 پین‌های باتری را بررسی کنید ببینید آیا آسیب دیده‌اند یا مواد خارجی بین پین‌ها را مسدود کرده است. اگر پین‌ها آسیب دیده یا مسدود شده باشند، نمی‌توانند به درستی به شارژر متصل شوند. بنابراین قبل از اتصال باتری به شارژر، آنها را به درستی بررسی کنید.

شارژر به برق وصل نیست

وقتی باتری را به شارژر وصل می‌کنید، می‌توانید چراغی را ببینید که جاگذاری باتری را تشخیص می‌دهد. بنابراین اگر این چراغ روشن نشد، مشکلی در اتصال به برق وجود دارد.

راه حل‌ها

با کابل برق مناسب به منبع تغذیه دارای ولتاژ مورد نیاز وصل کنید. گاهی اوقات به یک سیم رابط نیاز دارید، اگر مناسب نباشد، ممکن است بسوزد. بنابراین قبل از استفاده از یک سیم برق خارجی از مناسب بودن آن مطمئن شوید.

بررسی کنید که سیم برق به هر دلیلی آسیب دیده یا سوخته نباشد و جریان برق پریز را با وصل کردن لامپ یا وسایل دیگر بررسی کنید.

بررسی کنید شاید پریز به کلید لامپی وصل شده است و وقتی چراغ ها را خاموش می‌کنید، برق پریز قطع می‌شود.

شارژ در دمای خیلی زیاد یا خیلی کم

وقتی دمای بیرون خیلی سرد یا خیلی گرم باشد، باتری به درستی کار نخواهد کرد. در چنین دماهایی، ترکیب شیمیایی داخل باتری برای شارژ باتری و همچنین تخلیه آن به درستی کار نمی‌کند. بنابراین باتری را در شرایط خیلی سرد یا خیلی گرم نگهداری نکنید. همچنین زمانی که از دریل با دمای بالا استفاده می‌شود، ممکن است باتری آن بیش از حد گرم شود. هنگامی که گرما و سرمای بیش از حد وجود دارد، شارژ با تاخیر انجام می‌شود، یعنی تا زمانی که به دمای داخلی مناسب برسد شارژ آن ها انجام نمی‌شود.

راه حل‌ها

دمای شارژ باتری را بین 65 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتیگراد) انجام دهید که دمای توصیه شده برای باتری های لیتیوم یونی است.

باتری را در دمای هوای کمتر از 40 درجه فارنهایت (5/4 درجه سانتیگراد) یا بالاتر از 105 درجه فارنهایت (5/40 درجه سانتیگراد) شارژ نکنید. این موضوع مهم است و از آسیب های جدی به باتری و طول عمر آن جلوگیری می کند.

باتری کاملا خوابیده است

استفاده از باتری خوابیده تا حدودی دشوار است. نام مناسبی برای آن وجود ندارد. بنابراین فکر می‌کنم بهتر است به آن باتری خوابیده بگوییم. اگر باتری شما کاملا نو است، ممکن است خوابیده باشد. اما با نیروی اضافی می‌تواند مجددا کار کند. هنگامی که برخی از باتری‌ها برای مدت طولانی استفاده نمی‌شوند، ولتاژ آن ممکن است به حداقل برسد، که با اتصال به شارژر می‌تواند مجددا راه‌اندازی شود.

بنابراین در این شرایط به یک باتری اضافی یا ولتاژ و جریان کنترل شده برای راه اندازی مجدد باتری نیاز داریم.

راه حل‌ها

باتری مشابهی از همان برند و با همان توان (دقیقا شبیه باطری خوابیده) بگیرید و پین‌های مشابه را با سیم یا یک رسانا به‌هم وصل کنید. آیا می‌توانید حدودا 5 دقیقه در همین حالت متصل نگه‌دارید؟

در این‌صورت باتری خوابیده می‌تواند با کمک باتری دیگر روشن شود. سپس آنرا به شارژر وصل کنید.

پس از انجام این مراحل ساده می‌توانید باتری خوابیدۀ خود را بازیابی کنید.

مرحله 1 – هر دو باتری خوابیده و سالم را در کنار یکدیگر قرار دهید.

مرحله 2 – از یک رسانای فلزی برای اتصال آنها به یکدیگر استفاده کنید. قیچی یا سیم

مرحله 3 – سپس پایانۀ مثبت هر باطری را به پایانۀ مثبت باتری دیگر و پایانه‌های منفی را نیز به یکدیگر وصل کنید.

مرحله 4 – این اتصال باعث برقراری جریان در باتری خوابیده می‌شود و به آرامی شروع به شارژ شدن می‌کند؛ اتصال را به مدت 5-10 دقیقه حفظ کنید.

مرحله 5 – پس از چند دقیقه، می‌توانید ببینید باتری خوابیده کمی شارژ شده است و سپس با استفاده از شارژر شروع به شارژ کنید. باتری سالم موجب تقویت باتری خوابیده شده است.

شرایط بد محیطی

شارژ باتری دریل با دقت انجام ‌شود؛ زیرا به طور مستقیم روی عمر باتری تأثیر می‌گذارد. هنگام شارژ، شرایط بد محیط مانند رطوبت بالا، یخ زدگی، نور خورشید و شعله‌های آتش در نزدیکی محل شارژ روی روند و کارایی شارژ تأثیر می‌گذارد.

راه حل‌ها

در دمای مناسب، دور از شعله آتش و در سایه، باتری را شارژ کنید. همچنین، از شارژ در محل تجمع گازها اجتناب کنید چون ممکن است باعث انفجار باتری شود.

اتصال کوتاه

ما با فلز، چوب و بسیاری از مواد دیگر کار می‌کنیم. قطعات فلزی خیلی ریز می‌تواند داخل شارژر یا باتری وارد شود که دور از انتظار ماست. این موارد به دلیل رسانایی الکتریکی، می‌تواند موجب اتصال کوتاه مدار داخلی شود که مشکل خیلی بزرگی است. گاهی اوقات این ذرات ممکن است بین پین ها را مسدود کنند.

راه حل‌ها

شارژر را قبل از استفاده تمیز کنید. مطمئن شوید که در محیط دارای گرد و غبار یا قطعات فلزی استفاده نشده باشد. اگر از آن در چنین محیطی استفاده کرده‌اید، برای از زدودن این ذرات از جاروبرقی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از یک آهنربای کوچک نیز استفاده کنید.

باتری‌های آسیب دیده

فکر می‌کنم در دوران کودکی تجربه چرخاندن و خرد کردن باتری های از کار افتاده را دارید. آن کار در اینجا جواب نمی‌دهد :). اگر باتری‌ها کار نمی‌کنند، آن‌ها را له نکنید، رها نکنید یا به آن‌ها آسیب نرسانید. گاهی اوقات وقتی یک باتری روی زمین بیافتد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

راه حل‌ها

در صورت وجود مشکل، باتری‌ها را له نکنید، رها نکنید، لوله نکنید یا به آنها آسیب نرسانید. اگر این کار را انجام دهید، گارانتی شما باطل می‌شود.  اگر گارانتی دارد بهتر است با مرکز خدمات مشتری تماس بگیرید.

خطاهای انسانی

معمولاً تولیدات کارخانه‌ای پس از تولید کنترل و سپس توزیع می‌شوند؛ بنابراین، می‌توانیم فرض کنیم که مشکلی وجود ندارد. اما گاهی اوقات شما نیاز به انجام سرویس اضافی در خانه دارید. در آن صورت، شما باید خودتان انجام دهید. پس از انجام سرویس، هنگامی که آن را تعمیر می‌کنید، متوجه می‌شوید قطعات اضافی وجود دارد. فکر می‌کنم این اتفاق برای شما افتاده باشد. در این حالت، آیا می‌توانید مطمئن شوید که آن را به درستی تعمیر کرده‌اید؟

راه حل‌ها

سرویس‌ها را طبق کتابچه راهنمای کاربر انجام دهید. پس از باز کردن مطمئن شوید قطعات را سر جای خودشان نصب کرده‌ باشید. هر سیم و کابل را به درستی وصل کنید. همیشه از مشاوره تخصصی استفاده کنید.

جمع‌بندی

دلایل کمی برای مشکلات شارژ باتری دریل وجود دارد. گاهی ممکن است 1 یا 2 دلیل بیشتر از موارد گفته شده نیز وجود داشته باشد. بنابراین فکر می‌کنم با خواندن این مطلب، می‌توانید ایده مناسبی در مورد مشکلات شارژ باتری دریل و تعمیر باتری‌های خوابیده بگیرید. اکنون از باتری خود محافظت کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *