6 حالت استفاده از پیچ گوشتی شارژی

احتمالا پیش‌تر در مورد پیچ گوشتی شارژی شنیده‌اید. ابزاری سرسخت و با سروصدای ترسناک، که البته کاربردهای بسیاری دارد. این کاربردها دقیقا چه هستند؟ پیچ گوشتی شارژی چه نوع ابزاری است و چه موارد استفاده‌ای دارد؟ در ادامه خواهیم دید که با پیچ گوشتی شارژی چه کارهایی را می‌توان انجام داد.

شش کاربرد رایج پیچ گوشتی شارژی

باید توجه داشت که پیچ گوشتی شارژی و دریل بسیار شبیه هم هستند، اما کارایی پیچ گوشتی شارژی از دریل بیشتر است. اگر دریل را یک ماشین ساده و کوچک فرض کنید که برای رفتن از نقطة الف به نقطة ب از آن استفاده می‌کنید، در این صورت پیچ گوشتی شارژی یک فراری است که شما را برندة مسابقه می‌کند. به زبان ساده، پیچ گوشتی شارژی یک دریل تقویت شده است با کارایی در مصارف متنوع تر. این ابزار قدرت‌مند دقیقا چه کاربردهایی دارد؟

1. سوراخ‌کاری

  سوراخ‌کاری یکی از کابردهای اصلی پیچ گوشتی شارژی است. درست است با یک دریل معمولی هم می‌توان سوراخ ایجاد کرد، ولی دریل‌ها قدرت محدودی دارند. برخی از دریل‌های معمولی توانایی تراشیدن عمیق چوب‌های سخت و متراکم، بتن و سنگ را ندارند. البته برای موارد آخر استفاده از دریل چکشی و دریل چکشی چرخشی بهتر جواب می‌دهد.

  پیچ گوشتی شارژی با برخوردای از سطح قدرت و گشتاور بالا، همراه با سرمته‌های مخصوص، امکان سوراخ کردن اجسام سفت و سختی را دارد که نمی‌توان با دریل معمولی سوراخ‌شان کرد. همچنین پیچ گوشتی شارژی این کار را بسیار سریع‌تر انجام می‌دهد.

  2. باز و بسته کردن پیچ

  یکی دیگر از کاربردهای پیچ گوشتی شارژی باز و بسته کردن پیچ است. بله، اکثر مردم این کار را هم با دریل معمولی انجام می‌دهند، اما مانند سوراخ‌کاری، دریل معمولی برای باز و بسته کردن پیچ هم توان محدودی دارد.

  اگر لازم است تعداد زیادی پیچ را روی یک سطح متراکم و ضخیم پیچ کنید، با استفاده از پیچ گوشتی شارژی قادر خواهید بود این کار را سریع‌تر و با بازدهی بیشتر انجام دهید. تنها چیزی که نیاز دارید یک ست سری پیچ‌گوشتی خوب است.

  هم‌چنین با دریل معمولی قادر به باز کردن پیچ‌هایی که گیر کرده‌اند نخواهید بود، اما پیچ گوشتی شارژی با قدرت بالایش می‌تواند این کار را با سهولت بیشتری انجام دهد. البته برای این منظور نیاز به متة مناسب دارید.

  3. بستن و جدا کردن پیچ و مهره

  در راستای کاربرد قبلی، از پیچ گوشتی شارژی برای باز و بسته کردن پیچ و مهره نیز می‌توان استفاده کرد. همانند موارد پیشین، محکم کردن پیچ و مهره در سطوح ضخیم، بلند و متراکم با استفاده از آچار معمولی یا برقی احتمالا ممکن نیست. آچار ضربه‌ای یا پیچ گوشتی شارژی است که می‌تواند از پس چنین سطوحی برآید.

  این مورد برای باز کردن پیچ و مهره‌های خیلی سفت نیز صادق است. اگر از سری مناسب استفاده کنید، می‌توانید پیچ و مهره‌هایی که گویی از جایشان تکان نمی‌خورند را هم باز کنید. به عبارت دیگر، با استفاده از سری مناسب پیچ گوشتی شارژی می‌تواند کار آچار ضربه‌ای را انجام دهد.

  4. مخلوط کردن رنگ

  یکی دیگر از کاربردهای پیچ گوشتی شارژی مخلوط کردن یا میکس رنگ است که البته به اندازة سه مورد پیشین رایج نیست. مردم اغلب از سری میکسر یا هم‌زن به همراه دریل جهت مخلوط کردن رنگ استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید همین سری را به پیچ گوشتی شارژی با قدرت بالاتر نسبت به دریل وصل کنید تا عمل اختلاط رنگ سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود.

  5. مخلوط کردن سیمان و بتن

  درست مثل مخلوط کردن رنگ، با اتصال یک سری مخصوص به پیچ گوشتی شارژی امکان مخلوط کردن کامل مقادیر کم سیمان و بتن را خواهید داشت. سیمان و بتن موادی چگال هستند و معمولا غلیظ‌تر از آن‌هستند که بتوان با دریل یا درایو معمولی مخلوط‌شان کرد. اما پیچ گوشتی شارژی با برخورداری از گشتاور بالا این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

  6. سنباده‌زنی

  از دیگر کاربردهای پیچ گوشتی شارژی سنباده‌زنی چوب است. استفاده از پیچ گوشتی شارژی برای سنباده‌زنی خیلی رایج نیست، اما وقتی ابزار دیگری در دسترس نباشد پیچ گوشتی شارژی به کارتان می‌آید. شما می‌توانید سرمته‌های چرخشی مخصوص سنباده‌زنی را برای پیچ گوشتی شارژیتان تهیه کنید، این سرمته‌ها برای سنباده‌زنی ساده و ریزه‌کاری‌ها مناسب هستند.

  آیا پیچ گوشتی شارژی می‌تواند بتن و سنگ را سوراخ کند؟

  به طور کلی پیچ گوشتی شارژی می‌تواند بتن و سنگ را سوراخ کند، با این حال پیچ گوشتی شارژی از نظر فنی برای چنین منظوری طراحی نشده است. پیچ گوشتی شارژی عمدتا برای به حرکت در آوردن یا به عبارت بهتر باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها طراحی شده است.

  اما در صورت استفاده از سرمته‌های مناسب، پیچ گوشتی شارژی می‌تواند در نقش یک دریل عمل کند. به ویژه وقتی از چوب صحبت می‌کنیم، هیچ دلیلی وجود ندارد که پیچ گوشتی شارژی نتواند هر نوع چوبی را سوراخ کند.

  ولی داستان بتن و سنگ فرق می‌کند. بله از نظر فنی پیچ گوشتی شارژی قادر به سوراخ کردن بتن و سنگ است، ولی برای این منظور یک سرمتة مخصوص با نوک کاربیدی لازم است. علاوه بر این اکثر پیچ گوشتی شارژیها قادر به ایجاد سوراخ بزرگ‌تر از 25/0 اینچ در بتن و سیمان نیستند، مگر اینکه سراغ یک مدل بسیار قوی بروید.

  آیا پیچ گوشتی شارژی می‌تواند جایگزین دریل شود؟

  اکثرا به شما می‌گویند که پیچ گوشتی شارژی نمی‌تواند جایگزین دریل شود. عمدتا به این دلیل که پیچ گوشتی شارژی مخصوصا برای سوراخ‌کاری طراحی نشده است و به آن اندازه که برای دریل، مته وجود دارد برای پیچ گوشتی شارژی وجود ندارد. اما اگر یک پیچ گوشتی شارژی نو، مدرن و باکیفیت تهیه کنید، آن وقت هیچ دلیلی وجود ندارد که نتواند جای دریل را بگیرد.

  به یاد داشته باشید که پیچ گوشتی شارژی مشابه دریل معمولی است، اما قوی‌تر از آن. تا زمانی که از سرمته‌های مناسب استفاده می‌کنید، با پیچ گوشتی شارژی قادر به سوراخ‌کاری، باز و بسته کردن پیچ‌ها و حتی باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها خواهید بود. بنابراین پاسخ ما این است: بله پیچ گوشتی شارژی می‌تواند جایگزین دریل شود، مخصوصا اگر شما آنقدر حرفه‌ای نیستید که بخواهید خانه یا چیزی شبیه آن بسازید.

  خلاصه

  همان‌طور که مشاهده می‌کنید پیچ گوشتی شارژی ابزار بسیار خوبی است، خواه برای باز و بسته کردن پیچ و مهره و خواه برای مخلوط کردن رنگ و بتن.

  اگر به دنبال ابزاری با کاربردهای مختلف از جمله سوراخ کردن چوب و سنگ هستید، یا قصد دارید انباری از ابزار گردآوری کنید، پیچ گوشتی شارژی مطمئنا یکی از ابزارآلاتی است که باید در نظر داشته باشید.

  ثبت دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *