نحوه تیز کردن مته

این راهنما را دنبال کنید تا با استفاده از یک میز کار ساده، بدون نیاز به ابزارهای فانتزی، یک متۀ کند را تیز و آمادۀ کار کنید.

انجام کارهای تعمیراتی خانگی توسط خودتان نیازمند به ابزارهای مناسب است، اما حفظ این ابزار هم به همان اندازه مهم است تا بتوانند کار خود را انجام دهند. موضوع اصلی: تیز نگه داشتن مته‌های دریل. هنگامی که مته‌ها کند می‌شوند، تمایل طبیعی شما این است دریل را محکم‌تر فشار دهید، که به ناچار باعث شکستن مته‌ها می شود و حتی می‌تواند منجر به آسیب شخصی شود. اگرچه ابزارهایی وجود دارند که به طور خاص برای تیز کردن سر مته‌ها طراحی شده‌اند، اما سنگ رومیزی موجود در اتاق کار شما ممکن است تمام چیزی باشد که واقعاً به آن نیاز دارید. مته‌های نوک تیز انجام ایمن و آسان بسیاری از پروژه ها را مقدور می‌کند، بنابراین اگرچه برای تیز کردن آنها مانند یک حرفه‌ای کمی تمرین لازم است اما قبل از انجام کار بعدی بهتر است نحوۀ تیز کردن مته‌ها را یاد بگیرید. جهت خرید انواع مته به محصولات ما سری بزنید.

توجه: برخی افراد شاید متوجه شوند که پوشیدن دستکش کار، مانع از آن می‌شود که به‌طور ایمن مته را در دست بگیریم. از آنجایی که در حین تیز کردن، محکم نگه داشتن قطعه بسیار مهم است، دستکش‌ها به‌عنوان یک آیتم اختیاری فهرست شده‌اند. با این حال، وجود عینک ایمنی ضروری است.

نحوۀ تیز کردن مته‌ها

مرحله 1:

مته‌های کند خود را بررسی کنید. هدف شما این است که فقط به اندازه کافی فلز را جدا کنید تا لبه تیز داشته باشید. بسیاری از سنگ‌های رومیزی دارای دو چرخ سنگ زنی هستند که یکی درشت و دیگری ریز می باشد. اگر مته‌ها واقعاً خراب شده‌اند، با چرخ درشت شروع کنید و در ادامه با چرخ ریزتر ادامه بدهید. اگر قطعات شما خیلی بد به نظر نمی‌رسند، با چرخ آسیاب ریزتر شروع کنید.

گام 2:

عینک خود را بزنید و سنگ رومیزی را روشن کنید. مته خود را محکم بگیرید و لبه برش را دقیقاً موازی جلوی چرخ سنگ زنی نگه دارید. به آرامی و با احتیاط، مته را حرکت دهید تا با چرخ تماس پیدا کند. آن را نچرخانید یا برنگردانید، فقط آن‌را صاف نگه‌دارید و در زاویۀ اصلی کارخانه، 60 درجه نگه دارید.

مرحله 3:

مته را در این زاویه به مدت بیش از چهار تا پنج ثانیه مقابل چرخ نگه‌دارید. به یاد داشته باشید: هدف شما این است که سطح کند شدۀ مته را تیزکنید، نه اینکه سطح آن را از بین ببرید. برای رسیدن به زاویه ایده‌آل، روی تیز کردن پاشنۀ مته تمرکز کنید، جایی که نوک آن با محور پیچ خورده برخورد می‌کند – نه لبه. اگر زاویه به اندازه کافی نباشد، قطر سر مته مته یکنواخت نخواهد شد.

مرحله 4:

پس از چهار تا پنج ثانیه تیز کردن مکث کنید و مته را در آب یخ فرو کنید تا فلز خنک شود. اگر این کار را انجام ندهید، مته بیش از حد داغ می‌شود و حتی فلز را سریع‌تر فرسوده می‌کند و عمر مؤثر مته را کوتاه می‌کند. هنگامی که احساس کردید مته خنک شده است، آن را بررسی کنید تا ببینید آیا در سمتی که به تازگی کار کرده اید به نقطه خوبی رسیده است یا خیر.

مرحله 5:

وقتی از تیز شدن سمت اول راضی بودید، مته را 180 درجه بچرخانید و همان فرآیند تیز کردن و خنک کردن برای طرف مقابل نوک تکرار کنید. آن زاویه 60 درجه و ضخامت یکسان در هر دو طرف مته را مدنظر قرار دهید تا ابزار بتواند سوراخ های مستقیم ایجاد کند. برای اطمینان از تیز کردن یکسان ذو طرف مته، برخی از افراد ترجیح می دهند از هر طرف کمی تیز کنند، مته را در دست غالب خود بگیرند و بعد از هر چند ثانیه تیز کردن، آن را 180 درجه برگردانند.

مرحله 6:

هنگامی که نوک مته بخوبی تیز شد و هر دو لبه نیز تیز و به عرض یکسان رسیدند، مته را آزمایش کنید. نوک آن را به صورت عمود بر یک تکه چوب خرد شده نگه دارید و با دست آن را بچرخانید. حتی با این فشار کم، یک مته خوب تیز شده باید شروع به ایجاد یک سوراخ کند. درغیر اینصورت، نوک مته را دوباره بررسی کنید و به سنگ رومیزی برگردید. باز هم، برای شیب ایده آل 60 درجه، با ضخامت مساوی در هر طرف تلاش کنید. اگر چندین بار به سنگ برگشتید ناامید نشوید زیرا این بخشی از منحنی یادگیری است.

مرحله 7:

هنگامی که از تیزشدن مته مطمئن شدید، آن را در دریل خود قرار دهید، آن چوب خرد شده را بگیرید و شروع به سوراخ کاری کنید. باید فوراً با حداقل فشار چوب را سوراخ کند و وقتی مته را از چوب بیرون می‌آورید، باید تراشه‌های چوب را هنگام بیرون ریختن بریزد.

نکات مهم برای تیز نگه داشتن مته‌ها

هنگامی که به خوبی در تیز کردن مته‌ها تسلط یافتید، با این سه روش تیزی مته را حفظ کنید.

  • به ازای هر اینچ یا بیشتر که دریل می‌کنید، مته را بیرون بیاورید و خرده چوب یا خاک اره را با باد جدا کنید. در غیر این صورت، این تراشه‌ها در شیارهای مته جمع می‌شوند و بسیار داغ می‌شود. هرچه مته داغ‌تر شود، سریعتر کند می‌شود و نیاز به تیز کردن مکرر دارد.
  • روش توقف و خنک کردن را به یک عادت تبدیل کنید، به خصوص هنگام سوراخ کردن چوب سخت. یک ظرف آب سرد در نزدیکی خود نگه دارید و مته را برای چند ثانیه بین هر چند اینچ حفاری در آن فرو کنید.
  • دو مجموعه کامل مته را نگه دارید. برخی افراد حرفه‌ای فقط برای شروع یک سوراخ از مته‌های جدید خود استفاده می‌کنند و در ادامه، برای تیز نگه داشتن بهتر و طولانی‌تر مته‌ها، از مته‌های قدیمی‌تر خود که تیز شده‌اند استفاده می‌کنند تا پس از ایجاد سوراخ ، کار را تمام کنند.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *