شارژ دریل بدون شارژر

تمام شدن باتری دریل شارژی در وسط یک کار طولانی و مهم، همواره آزاردهنده است، اما زمانی که یک شارژر در دسترس ندارید این ناراحتی، به‌مراتب بیشتر هم می شود.

خوشبختانه، شارژ مجدد باتری دریل بی‌سیم درست همانند شارژ باتری لیتیوم یونی یا هر باتری قابل شارژ دیگری عمل می‌کند؛ تنها چیزهایی که نیاز دارید یک منبع برق است که بتواند ولتاژ دقیق باتری شما را تامین کند و راهی برای اتصال باتری مورد نظر به آن است.

بنابراین، اگر به‌تازگی شارژر باتری دریل خود را گم کرده‌اید و احساس می‌کنید در موقعیت دشواری قرار دارید، ۶ راه‌حل آسان برای شارژ کردن باتری دریل بدون شارژر به شما معرفی‌کنیم.

چگونه باتری دریل را بدون شارژر شارژ کنیم (6 راه حل آسان)

در واقع، بسته به مدل باتری دریل شما، انواع و مدل‌های بی‌شماری از شارژرها وجود دارد که می‌توانند کار شارژ باتری شما را انجام دهند. درصورتی‌که شارژر شارژ کافی داشته باشد و بتوان با خیال راحت آن‌را به باتری وصل کرد، امتحان کردن آن ایده بسیار خوبی است.

در اینجا مدل خاصی را بررسی نمی‌کنیم. درعوض، انواع اصلی شارژهایی را که می‌توانید استفاده کنید، بررسی می‌کنیم تا به شما ایده بدهیم که چه چیزی را باید جستجو و دنبال کنید.

1. شارژر لپ‌تاپ

 یک شارژر لپ‌تاپ استاندارد دارای ولتاژ 18 تا 20 ولت است که برای اکثر دریل‌های بی‌سیم ایده‌آل می باشد و از این نظر مشابه شارژرهای اصلی آن‌ها است. با این حال، هر شارژری کار نمی‌کند، و باید چند مرحله را طی کنید:

  1. ابتدا ببینید شارژر لپ‌تاپ شما چه نوع کانکتوری دارد.
  2.  کانکتور های ماد‌گی مناسب کانکتور شارژر خود را تهیه کنید – چیزی شبیه به آن معمولا کار می‌کند یا می‌توانید از یک مجموعه کانکتور دو پین مانند این استفاده کنید.
  3. کانکتور مادگی را به کانکتورهای باتری داخلی لحیم کنید؛ پایانه مثبت شارژر لپ‌تاپ را به قطب مثبت باتری و ترمینال منفی شارژر لپ‌تاپ را به قطب منفی باتری وصل کنید.
  4. شارژر لپ‌تاپ را وصل کنید و کامپیوتر را روشن کنید.
  5. به خاطر داشته باشید که شارژر حتی زمانی که باتری پر است، شارژ باتری را متوقف نمی‌کند؛ به‌عبارتی باید مراقب باتری باشید و به محض پر شدن (یا کمی قبل از آن) آن را از برق بکشید تا از نشت اسید یا انفجار جلوگیری کنید. برای انجام این کار، باید آنرا هم از پریز برق بکشید و هم از دریل جدا کنید. هرچند این روش یک راه مطلوب برای شارژ باتری دریل شما نیست، اما در شرایط اضطرار می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. کل فرآیند معمولا 1 یا 2 ساعت طول می‌کشد که می‌تواند خسته ‌کننده باشد اما آنقدرها هم بد نیست.

مجددا، به یاد داشته باشید که قبل از شروع، مقادیر ولتاژ خروجی درج شده در پشت شارژر لپ تاپ را ملاحظه کنید. این مقادیر برای برخی از لپ‌تاپ‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد و 14 ولت، 16 ولت، 18 ولت یا 20 ولت باشد.

2. سوکت برق اتومبیل

یک گزینۀ حتی ساده‌تر برای شارژر باتری دریل خانگی، سوکت برق ماشین شما است. فقط باتری دریل را به سوکت 12 ولت ماشین وصل کنید. اصصولا باید خیلی سریع روشن شود.

خطر آسیب به باتری در این روش کمتر است، اما موضوعی که در اینجا هم اهمیت دارد این است که اجازه ندهید باتری بیش از حد شارژ شود؛ بنابراین آن را برای چندین ساعت یا یک شب تا صبح به برق وصل نکنید. یکی دیگر از نقاط ضعف احتمالی این روش این است که دریل شما ممکن است باتری 12 ولت نداشته باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، برای شارژ موفقیت‌آمیز باتری، ولتاژ باتری و شارژر ماشین شما باید مطابقت داشته باشند؛ خوشبختانه باتری‌های 12 ولت دریل نسبتا رایج هستند.

3. شارژر باتری یک دستگاه دیگر

برای شارژ باتری دریل، لزوما نیازی نیست شارژر خودتان در دسترس باشد؛ انواع مختلف شارژرها در صورتی‌که پایانه‌ و ولتاژ مناسب داشته باشند نیز می‌توانند کار شارژ را انجام دهند. به این ترتیب می‌توانید به سرعت، مقداری شارژ را بدون مشکل به باتری برگردانید.

نکتۀ اصلی این است آیا این شارژر ایمن است یا خیر. همۀ ما انبوهی از کابل‌ها و شارژرهای قدیمی در خانه داریم، اما فراموش می‌کنیم که برخی از آنها آنقدر قدیمی هستند که احتمالا دیگر به درستی کار نمی‌کنند.

بنابراین، عاقلانه است که هنگام امتحان کردن یک شارژر قدیمی هوشیار باشید؛ در حین شارژ کردن مراقب آن باشید، مطمئن شوید که باتری شارژ می‌شود و …

4. پنل خورشیدی 12 ولت

اگر اینورتر خورشیدی برای سیستم های باتری 12 ولت طراحی شده باشد، یک سیستم شارژ خورشیدی نیز می‌تواند عالی کار کند. مشکل احتمالی این روش این است که صفحات خورشیدی منبع ولتاژ DC متغیر هستند و خروجی آنها همیشه ثابت نیست، بلکه با تغییر تابش، جهت و دمای نور خورشید تغییر می‌کند.

 با وجود اینکه پانل‌های خورشیدی با ولتاژ ۱۲ ولت دارای خروجی ۱۷ ولت هستند، معمولا روی ۱۳ تا ۱۵ ولت تنظیم می‌شوند تا بتوانند باتری ۱۲ ولتی را شارژ کنند. بنابراین، تا زمانی که مطمئن هستید که پنل خورشیدی برای شارژ باتری‌های 12 ولتی طراحی شده است، می توانید با خیال راحت باتری‌های ابزار برقی خود را حتی بدون کنترل کننده ولتاژ MTTB وصل کنید.

همانطور که قبلا گفتیم، باتری خود را بررسی کنید تا بیش از حد گرم نشود. این روش با محافظ شارژ هوشمند همراه نیست و حتی پس از پر شدن باتری متوقف نمی‌شود که می‌تواند موجب حادثه شود.

5. باتری دریل دیگر

یک روش ساده‌تر، اتصال باتری به باتری دیگری با همان ولتاژ است. از آنجایی که به احتمال زیاد ابزارهای بی‌سیم مختلفی دارید، باتری‌های برخی از آنها مطمئنا شارژ کامل دارند ولی مناسب دریل شما نیستند اما با این وجود شارژ هستند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که ترمینال منفی باتری دارای شارژ را به پایانه منفی باتری خالی وصل کنید و دو پایانه مثبت آنها را نیز به‌هم وصل کنید. تا زمانی‌که باتری دوم ولتاژ خروجی یکسانی داشته باشد و در واقع پر باشد، همه چیز به آرامی پیش می‌رود. حتی خطر داغ شدن بیش از حد در این روش وجود ندارد زیرا باتری اول با پر شدن باتری دوم تمام می شود.

6. پاوربانک قابل حمل یا یک شارژر قابل حمل متفاوت

 امروزه پاوربانک‌های قابل حمل در هر شکل و اندازه برای گوشی‌های هوشمند، باتری دوربین و موارد دیگر وجود دارد. چنین پاوربانک‌هایی را می‌توان به راحتی برای یک باتری دریل بی‌سیم نیز استفاده کرد، البته تا زمانی که ولتاژ کافی داشته باشد.

 به خاطر داشته باشید شارژ با چنین پاوربانک‌هایی ممکن است مدتی طول بکشد؛ گاهی اوقات تا 24 ساعت زول میکشد تا یک باتری دریل بی‌سیم را شارژ کنند. شما نمی‌توانید در این مدت از باتری استفاده کنید، بنابراین این یک راه حل سریع نیست. ناگفته نماند که برخلاف باتری ماشین، پاور بانک خیلی سریع خالی می‌شود.

 با این وجود، این هدف اصلی پاوربانک است و به خوبی عمل می‌کند. به علاوه، اگر پاوربانک دارای پورت USB باشد، ممکن است بتوانید باتری و دریل را به طور همزمان به آن وصل کنید.

انواع دیگری از شارژرهای قابل حمل نیز وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید؛ شبیه به پک‌ باتری‌های قابل شارژ، این شارژرها برای ابزارهای بی‌سیم مختلف مانند دریل‌ها، دمنده‌ها و غیره طراحی شده‌اند. داشتن یکی از آنها برای افرادی که اغلب با ابزارهای بی‌سیم سر و کار دارند و به ویژه برای کسانی که این کار را در خارج از خانه انجام می‌دهند تاحدودی ضروری است.

یک شارژر قابل حمل عالی نه تنها دارای اسلات‌های متعدد برای انواع مختلف باتری است، بلکه می‌تواند در صورت لزوم چندین باتری مختلف را به طور همزمان شارژ کند. از طرف دیگر، برخی دارای صفحات قابل تعویض برای تطبیق پذیری بیشتر هستند. اکثر آنها همچنین هوشمند هستند و می‌توانند پس از پر شدن باتری، شارژ را متوقف کنند و در نتیجه از شارژ بیش از حد، نشت و خطر انفجار جلوگیری کنند.

تنها نقطه ضعف این روش این است که اغلب چنین شارژری در دسترس نیست؛ اگر چنین چیزی در اختیار شما می‌بود کار شما را انجام می‌داد و احتمالا نیازی به مقاله‌های آنلاین در مورد آن ندارید. با این حال، پاوربانک‌ها رایج‌تر هستند، بنابراین ممکن است شما یکی داشته باشید و هنوز به استفاده از آن فکر نکرده باشید.

جمع‌بندی؛ چگونه یک باتری دریل را بدون شارژر شارژ کنیم؟ در اختیار داشتن راهی برای شارژ باتری ابزار بی‌سیم در شرایط اضطرار، همیشه عالی است و می‌تواند باعث صرفه‌جویی ساعت‌ها یا حتی روزها در پروژه شما شود. با این حال، همیشه آسان نیست، به خصوص اگر دور از خانه، در جاده یا جایی دورافتاده باشید.

 خوشبختانه، اگر ماشین یا لپ‌تاپ شما در دسترس باشد، احتمالا یک راه‌حل سریع برای این مشکل خواهید داشت، اما بهتر است خود را با وسایل تخصصی‌تری مانند پاوربانک قابل حمل یا چیزهای مشابه تجهیز کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *