نحوۀ تنظیم دریل شارژی

دریل‌ها تقریبا در همۀ پروژه‌های تعمیرات خانگی و بهسازی خانه استفاده می‌شوند، اما آیا واقعا می‌دانید چگونه یک دریل را تنظیم کنید تا کارآیی آن به حداکثر برسد؟ برای استفاده صحیح از دریل به چیزی بیش از نصب مته و روشن کردن دریل نیاز است. ما تمام تنظیمات دریل/درایور در دریل برند دیوالت را به تفکیک بیان می‌کنیم، اما این تنظیمات برای همۀ برندها کاربرد دارد.

کنترل حرکت روبه جلو / معکوس

هر دریل دارای یک کنترل حرکت رو به جلو و معکوس است. شامل یک سوئیچ کشویی است که بسته به سمتی که دریل فشار داده می‌شود، جهت حرکت مته را نشان می‌دهد و تغییر می‌دهد. باید فلش‌های مربوطه در هر طرف سوئیچ وجود داشته باشد تا به نشان دادن جهت کمک کند. با قرار دادن سوئیچ در موقعیت مرکزی، ابزار قفل می‌شود. بنابراین اگر باتری شما شارژ شده است و نمی‌توانید بفهمید که چرا مته کار نمی‌کند، مطمئن شوید که به جلو یا عقب تنظیم شده است و خاموش نیست.

سرعت را تنظیم کنید

بیشتر دریل/درایورها دو سرعت دارند، اما این یکی دارای سه سرعت برای تنظیم دقیق‌تر است. دندۀ قابل تنظیم بر اساس کاری که انجام خواهید داد، شرایط متفاوتی را ایجاد می‌کند. حالت 1 سرعت کم/گشتاور زیاد است که برای پیچ‌ها بهترین حالت است. حالت 2 یک سرعت/گشتاور متوسط است و می‌تواند برای دریل کاری و باز و بستن پیچ‌ها‌ استفاده شود. حالت 3 بالاترین سرعت است و برای سوراخ کردن یا باز و بستن بست‌ها در نظر گرفته شده است. سوئیچ سرعت را تنظیم نکنید مگر اینکه ابزار کاملا متوقف شده باشد، در غیر اینصورت ممکن است به چرخ دنده آسیب برساند.

کلاچ را تنظیم کنید

تنظیم کلاچ مهمترین ویژگی است. لیستی از اعداد از 1 تا 10 یا 20 را مشاهده خواهید کرد. از این اعداد برای تنظیم کلاچ برای ارائه محدودۀ گشتاور استفاده می‌شود. هرچه روی عدد بیشتری باشد، گشتاور بیشتر و پیچ بزرگتری را می‌تواند حرکت دهد. برای تنظیم کلاچ، فلش را روی یک حالت پایین تر بگذارید و شروع به چرخاندن پیچ کنید. اگر مقاومت بیش از حد وجود داشته باشد، کلاچ موتور را جدا می‌کند. کلاچ را روی عدد بالاتری تنظیم کنید و عدد مناسبی را پیدا کنید که پیچ شما را به عمق مورد نظر برساند بدون اینکه موتور را درگیر کند یا پیچ را بیش از حد بچرخاند.

حالت دریل و دریل چکشی

پس از بالاترین عدد در تنظیمات کلاچ، نماد مته را خواهید دید. هنگامی که می‌خواهید دریل کنید، فلش را روی نماد مته قرار دهید. اگر مته شارژی شما مجهز به حالت دریل چکشی باشد، نماد یک چکش را نیز خواهید دید. این حالت مکانیسم چکشی را در داخل مته فعال می‌کند که ضربات ضربه‌ای را به پشت مته وارد می‌کند تا به سوراخ کردن آجر و دیوار کمک کند.

نکتۀ ایمنی: از هیچ یک از این تنظیمات هنگام باز و بستن پیچ یا بست استفاده نکنید. مته کلاچ نمی‌شود، به این معنی که موتور جدا نمی‌شود، اما در صورت بارگذاری بیش از حد متوقف می‌شود و باعث پیچش ناگهانی می‌شود که می‌تواند باعث آسیب جدی به انگشتان یا مچ دست شود.

تنظیم سه نظام خودکار

 برای جاگذاری متهۀ دریل و درایور، باید سه نظام را باز کنید تا فک‌های سه نظام به اندازه‌ای باز شود که بتوانید مته را داخل آن قرار دهید. قسمت عقبی سه‌نظام را به اندازه‌ای در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا اینکه مته جاگذاری شود. مته را به اندازه 4/3 اینچ وارد کنید و با چرخاندن قسمت عقب سه نظام در جهت عقربه‌های ساعت، آن را در جای خود محکم کنید تا صدای کلیک را بشنوید یا متوقف شود. سه نظام خودکار فقط با دست سفت می‌شود. با استفاده از متۀ شش گوش، مطمئن شوید که فک‌ها به طور محکم در کناره‌های مته قرار گرفته‌اند.

ماشه را بکشید و مطمئن شوید مته شل نیست. اگر مته به درستی قرار نگرفته باشد، بلافاصله متوجه خواهید شد که سر جای درست خود نیست.

یک میانبر برای نصب مته بدون پیچش زیاد این است که دریل را در حالت چرخش معکوس قرار دهید، انتهای سه نظام را بگیرید و به آرامی ماشه را بکشید تا مته باز شود. سپس مته را در سه نظام قرار دهید، دریل را در حالت حرکت رو به جلو قرار دهید و در حالی که سه نظام را در جای خود نگه داشته‌اید، ماشه را به آرامی بکشید. شما باید ماشه را رها کرده و با دست سفت کنید تا مطمئن شوید که مته به درستی در جای خود قرار گرفته است.

دستگیرۀ دریل

دریل‌های چکشی مجهز به یک دستۀ جداشدنی هستند که در صورت اتصال، کنترل و اهرم بیشتری برای فشار دادن دریل به سیمان یا آجر فراهم می‌کند. برای وصل کردن دسته، آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آنقدر شل شود که روی قسمت جلویی دریل بلغزد، سپس آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا به سمت راست در اطراف یقه قرار گیرد.

نشانگر شارژ

بسیاری از ابزارهای بی‌سیم دارای نشانگر باتری هستند که میزان شارژ باتری شما را نشان می‌دهد. نماد باتری را فشار دهید تا چراغ نشانگر روشن شود. در برخی از ابزارها، چنانچه این چراغ‌ها روی باتری نباشد، در داخل ابزار تعبیه شده است. بسیاری از اوقات باتری‌ها بدون کاهش سرعت یا آلارم خاصی از کار می‌افتند. این نشانگرها باعث می‌شوند غافلگیر نشوید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *