احیای باتری دریل شارژی

باتری‌‌ دریل شارژی به دلایل زیادی ممکن است از بین برود. هنگامی که واکنش شیمیایی داخل باتری متوقف شود، باتری دریل می تواند به راحتی از بین برود. عوامل محیطی و مکانیکی بیشتر بر این فرآیند تأثیر می گذارد. اما خوشبختانه، با انجام چند مرحله‌‌ی ساده، امکان احیا و راه اندازی مجدد باتری دریل وجود دارد. در این مطلب می‌‌خواهیم ببینیم چگونه باتری دریل را به راحتی احیا کنیم.

من می توانم باتری دریل خود را با استفاده از یک باتری دیگر که دارای ولتاژ یکسان و فول شارژ است احیا کنم. بعد از اینکه مطمئن شدم مشکل فیزیکی دیگری وجود ندارد، نقطه ی اتصال‌‌های مشابه (+.-) را با استفاده از سیم رسانا وصل کردم. بعد از 05-10 دقیقه از یک شارژر معمولی برای شارژ بیشتر استفاده کردم و با این روش مشکلم برطرف شد.

قبل از احیا باتری، باید وضعیت باتری را شناسایی کنید. بنابراین من روش صحیح احیای / راه اندازی باتری مرده‌‌ی دریل را با جزئیات برایتان توضیح خواهم داد. با من همراه باشید!

وقتی از باتری دریل استفاده نمی شود چه اتفاقی می‌‌افتد؟

باتری دریل منبع تغذیه‌‌ی دریل است. هر باتری ولتاژ و ظرفیت مشخصی دارد. باتری‌‌های دریل با سلول‌‌های باتری لیتیوم یونی سایز کوچک ساخته می‌‌شوند و بر حسب ولتاژ و ظرفیت مناسب آن به صورت ردیفی/موازی متصل می‌‌شوند. این باتری‌‌ها را می توان با استفاده از یک شارژر مخصوص شارژ کرد. چون که باتری دریل با استفاده از سوکت مخصوص به آن متصل می شود، باتری برندهای دیگر را نمی‌‌توان به آن وصل کرد.

اکثر باتری‌‌های دریل 12 ولت، 18 ولت، 20 ولت هستند و هنگامی که باتری خالی می‌‌شود، می توان آن را دوباره شارژ کرد. وقتی از دریل استفاده می کنیم، به یک باتری دریل کاملا شارژ شده نیاز داریم. هنگام استفاده از دریل، باتری به دلیل مصرف برق قابل تخلیه است.

ما نمی‌‌توانیم هر روز از باتری دریل استفاده کنیم و نیازی به استفاده منظم از آن نداریم. گاهی اوقات انقدر از باتری استفاده نمی‌‌کنیم که می‌‌توانیم آن را بفروشیم،. بنابراین باید بدانیم وقتی از باتری دریل استفاده نمی‌‌شود چه اتفاقی می‌‌افتد.

به طور معمول، خود تخلیه شدن باتری، اصلی ترین مورد برای باتری های Li-Ion است. این فرآیند کاهش ولتاژ هنگام شارژ شدن به دلیل واکنش‌‌های داخلی است. زمانی که شارژ و استفاده منظم از شارژر به درستی انجام نشود، واکنش‌‌ها به درستی رخ نخواهد داد در نتیجه باتری از بین می‌‌رود.

موارد زیر ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که باتری دریل به طور مرتب استفاده نشود:

 • باتری دریل خالی شده است
 • تخلیه سریع خود
 • دوام کمتر
 • زنگ زدگی اتصالات
 • بسته باتری زنگ زده است
 • داغ شدن بیش از حد باتری

چگونه باتری مرده دریل را شناسایی کنیم؟

دانستن این مورد ضروری است. در بالا اشاره کردم که وقتی باتری دریل به طور مرتب استفاده نشود چه اتفاقی می‌‌افتد؟

پس بیایید عمیقاً به این موضوع بپردازیم. شناسایی صحیح بهترین راه حل مشکل است. به طور معمول، ما می توانیم تشخیص دهیم که آیا باتری دریل مرده است یا مشکل دیگری وجود دارد. اگر باتری دریل مرده باشد، می توانیم آن را احیا کنیم اما اگر مشکل داخلی وجود داشته باشد این کار غیرممکن است. بنابراین بیایید ببینیم چگونه باتری مرده‌‌ی دریل را برای احیا شناسایی کنیم.

1. استفاده از مولتی متر

اگر مولتی متر داربد، می توانید اختلاف ولتاژ بین نقاط اتصال را مشاهده کنید. اگر باتری مرده باشد مولتی‌‌متر 0 (صفر) را نشان می‌‌دهد. این روش درست تشخیص است و روش‌‌های زیر نشانه‌‌های باتری دریل مرده است.

2. باتری خالی

هنگامی که از ابزار شارژی استفاده می‌‌کنید، ممکن است مشاهده کنید که دستگاه کلا کار نمی کند و باتری کاملا خالی است. ممکن است دیشب آن را شارژ کرده باشید، اما حالا خالی شده است. بنابراین خالی بودن باتری اولین نشانه باتری مرده است.

3. شارژ نشدن

وقتی باتری را شارژ می‌‌کنید، ممکن است مشاهده کنید که علامت شارژر نشان داده نمی‌‌شود. اگر باتری را حتی یک روز در حال شارژ نگه دارید، باز هم نتیجه صفر می‌‌شود. برخی از عوامل دیگر در مورد شارژ نشدن باتری دریل وجود دارد اما نکته‌‌ی اصلی این است گاهی اوقات علامت شارژ نشان می‌‌دهد، اما باتری خالی است. (به دلیل اتصال کردن داخلی این را نشان می‌‌دهدد)

4. سوئیچ باتری کار نمی‌‌کند

وقتی کلید باتری را فشار می‌‌دهید، می بینید که وضعیت روشن نیست. همیشه خاموش است. بنابراین دو تا سه بار بررسی کنید که آیا باتری روشن/خاموش است یا خیر. به طور منظم وقتی روی باتری هستید، می توانید با نشان دادن چراغ ها، سطح باتری را مشاهده کنید. بنابراین این بار می توانید آن را ببینید.

5. زنگ زدن اتصالات

اگر دستگاه شما به شدت در برابر رطوبت قرار دارد، اتصالات آن ممکن است زنگ بزنند. این لایه‌‌های زنگ زده عملکرد شارژر و ابزار را قطع می‌‌کنند. بنابراین می‌‌توان از آن برای ابزار یا شارژر استفاده کرد.

6. زنگ زدگی باتری

وقتی باتری برای مدت طولانی در معرض آب است، ممکن است داخل آن زنگ بزند. به همین دلیل، باتری ممکن است از بین برود. هنگامی که زنگ می زند، داخل آن اتصالی پیدا می‌‌کند و باتری به سرعت تخلیه می شود.

اگر این موارد در باتری شما دیده می‌‌شود، مطمئن باشید که باتری شما از بین رفته است.

دلایل خراب شدن باتری دریل

علت مردن باتری دریل را می‌‌توانیم به دو دسته اصلی تقسیم کنیم.

1. اولین مورد واکنش‌‌های شیمیایی داخلی است.

باتری‌‌های دریل از باتری‌‌های Li-Ion ساخته می‌‌شوند. یک واکنش شیمیایی درونی برای ذخیره الکترون‌‌ها وجود دارد. هنگامی که باتری شارژ می‌‌شود، الکترون‌‌ها را در داخل خود ذخیره می‌‌کند و زمانی که تخلیه می‌‌شود، الکترون ها را ساطع می‌‌کند. وقتی این کنش-واکنش متوقف شود، ممکن است باتری مرده باشد.

چگونه این کنش-واکنش متوقف می‌‌شود؟ هنگامی که باتری دریل در یک منطقه با دمای بالا استفاده می شود، واکنش های داخلی آن افزایش میابد. در نتیجه پوسیدگی داخلی آن افزایش می یابد. در نهایت، مقاومت داخلی افزایش می‌یابد و باتری به ناچار با سرعت بالایی تخلیه می‌‌شود. بنابراین ظرفیت داخلی آن کاهش می‌‌یابد. این دلیل اصلی مردن باتری است.

2. دومی اعمال فیزیکی است

هنگامی که باتری برای مدت طولانی استفاده نمی‌‌شود، نقاط اتصال آن ممکن است به دلیل آبی که در محیط وجود دارد زنگ بزند. بنابراین این زنگ زدگی می تواند نقاط اتصال و ابزار را جدا کند. گاهی داخل باتری نیز ممکن است زنگ بزند، و داخل باتری دریل اتصالی پیدا خواهد کرد و در نهایت باتری را تا 0 درصد تخلیه می کند.

3. عدم وجود چرخه شارژ-دشارژ

هنگامی که باتری بدون هیچ مشکل کهنه می‌‌شود، چرخه شارژ و دشارژ داخلی آن نیز کاهش می یابد. هنگامی که تعداد چرخه‌‌ها کاهش می یابد، می تواند به سرعت خود را تخلیه کند. بنابراین یکی دیگر از دلایل اصلی مردن باتری است.

چگونه باتری دریل را احیا کنیم؟

پس از شناسایی همه دلایل و راه‌‌ها، لازم است بدانید که چگونه باتری دریل را احیا کنید. قبل از آن، بیایید ببینیم که چرا باتری دریل تمام شده است.

به طور معمول، ما از دریل پس از شارژ کامل استفاده می کنیم. اما این کار زیاد توصیه نمی-شود. به طور معمول یک چرخه شارژ-تخلیه وجود دارد. هنگامی که یک باتری 0٪ تخلیه می شود و سپس 100٪ شارژ می شود، 1 چرخه شارژ را صرف می کند. وقتی این کار را به طور مداوم انجام دهید، تمام چرخه های خود را سپری خواهید کرد. پس سعی کنید آنها را ذخیره کنید و از آنها استفاده کنید.

قبل از اینکه باتری خود را به سطل زباله بیندازید، راه های مختلفی برای احیای آن و استفاده بیشتر از آن وجود دارد.

در ادامه روش هایی برای انجام این کار را در نظر خواهیم گرفت. به آنها نگاهی بیندازید.

1. اتصالات را تمیز کنید

بنابراین ما کار را با ساده ترین روش برای تعمیر باتری شما شروع می کنیم. یعنی اتصالات را بررسی کنید و آن‌‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن کامل اتصالات گاهی اوقات تمام چیزی است که باتری شما برای شروع دوباره به کار نیاز دارد. این شما را از تکه تکه کردن باتری یا وارونه کردن گاراژ در تلاش برای یافتن مولتی متر خود نجات می دهد.

ممکن است به دلایل زیر نیاز به تمیز کردن اتصالات روی باتری DeWalt خود داشته باشید.

 • اتصالات زنگ زده هستند. باتری از طریق زنگ زدگی نمی تواند شارژ شود.
 • اتصالات کثیف هستند. آنها باید تمیز باشند تا باتری به درستی شارژ شود.

اگر اتصالات شما کثیف هستند، این روش تمیز کردن را امتحان کنید:

 1. از یک پارچه تمیز برای پاک کردن اتصالات باتری و شارژر استفاده کنید. هرگونه آلودگی، گرد و غبار یا کثیفی را به طور کامل از روی آنها پاک کنید.
 2. ابزار را به شارژر وصل کنید تا ببینید شارژ می شود یا خیر. اگر کار نکرد روش بعدی را اجرا کنید.

اگر اتصالات زنگ زده است، موارد زیر را انجام دهید:

 1. اتصالات باتری و شارژر به آرامی با کاغذ سنباده پاک کنید. این کار را تا زمانی که زنگ زدگی‌‌ها پاک شوند انجام دهید.
 2. ابزار را به شارژر وصل کنید تا ببینید شارژ می شود یا خیر.

*نکته: کاغذ سنباده ریز بین 320 تا 400 برای این کار کافی است.

2. باتری را به آرامی با تقویت‌های کوچک شارژ کنید

اتصالات را تمیز کرده‌‌اید اما هنوز نمی توانید باتری خود را شارژ کنید؟ روش بعدی در اینجا آمده است. یعنی با تقویت‌‌های کوچک باتری را آهسته شارژ کنید.

ولی این دقیقا به چه معناست؟

خرد خرد شارژ کردن باتری به بیدار شدن آن از خواب کمک می کند. شارژ باتری را به اندازه کافی افزایش می‌‌دهد تا زمانی که بتوانید به درستی از شارژر استفاده کنید.

چرا این کار لازم است؟

اگر باتری شما به طور معمول شارژ نمی شود، به این معنی است که باتری آنقدر خالی است که برای شارژ شدن سالم نیست.

این اتفاق زمانی می افتد که از ابزار استفاده می کنید تا زمانی که باتری تقریباً خالی شود، سپس آن را برای چند روز شارژ نمی‌‌کنید. نمودار زیر کمی بیشتر توضیح می دهد که وقتی باتری شما وارد حالت خواب می شود چه اتفاقی می افتد.

اتصال باتری به یک منبع تغذیه تنها برای 2 یا 3 ثانیه در یک زمان، به آرامی باتری را تقویت می کند. این کار را تا زمانی انجام می دهد که از محدوده‌‌ی خواب خارج شود.

روش انجام این کار چگونه است؟ به مراحل زیر دقت کنید.

 1. باتری را هر بار به مدت 2 تا 3 ثانیه به منبع تغذیه وصل کنید. پس از 2 یا 3 ثانیه باتری را از منبع تغذیه جدا کنید. قبل از روشن شدن چراغ‌‌ها باید باتری را جدا کنید.
 2. مرحله 1 را تا 30 دقیقه تکرار کنید. این کار باید به باتری انرژی کافی بدهد تا بتوانید به طور معمول آن را شارژ کنید.

به خاطر داشته باشید که اکثر شارژرها دکمه روشن/خاموش ندارند، فقط آنها را به برق وصل کنید. بسته به مدل شارژر، ممکن است به جای خارج کردن و وصل کردن باتری‌‌ها، جدا کردن آن از پریز راحت تر باشد.

3. باتری را به باتری دیگری وصل کنید

این روش به شما کمک می کند تا شارژ را از یک باتری شارژ شده به باتری خود منتقل کنید. این به باتری کمک می کند تا قدرت کافی برای شارژ عادی آن را داشته باشد.

برای شروع آماده اید؟ روش کار در اینجا آمده است.

شما به موارد زیر نیاز دارید:

 • باتری که شارژ نمی شود
 • یکی دیگر از باتری هایی که به طور کامل شارژ شده است.
 • دو سیم عایق

از هیچ وسیله‌‌ی دیگری مانند قیچی برای اتصال هر دو باتری استفاده نکنید، زیرا در صورت تماس با نقاط اتصال باتری باعث اتصالی کردن، جرقه یا حتی آتش سوزی می شود.

لطفا از دستکش‌‌هایی که از مواد غیر رسانا ساخته شده اند و عینک ایمنی استفاده کنید. نزدیک بخار گاز کار نکنید.

هنگامی که ابزار خود را جمع آوری کردید، موارد زیر را انجام دهید.

 1. یک سیم عایق بردارید و یک سر آن را به قطب مثبت باتری خوب باتری وصل کنید. سپس سر دیگر سیم عایق را به قطب مثبت باتری مرده وصل کنید.
 2. سیم عایق دیگر را بردارید و یک سر آن را به قطب منفی باتری خوب وصل کنید. سپس سر دیگر سیم عایق شده را به قطب منفی باتری مرده وصل کنید.
 3. سیم ها را برای چند ثانیه وصل کنید.

بسیار مهم است که دوبار بررسی کنید که کدام نقاط اتصال را وصل می‌‌کنید. مثبت باید به مثبت و منفی به منفی متصل شود. اشتباه انجام دادن آن می تواند باعث آسیب دائمی به باتری شود.

4. باتری را به آداپتور برق متناوب وصل کنید

برای این روش بعدی، می‌خواهید کابل‌های تقویت‌کننده کوچک بسازید. این کابل ها باتری شما را احیا می کنند.

برای این کار، باید با یکی از آداپتورهای برق متناوب خود خداحافظی کنید. برای این کار بهتر است از یک شارژر تلفن AC قدیمی استفاده کنید.

با بررسی ولتاژ و آمپر هر دو دستگاه، مطمئن شوید آداپتور برق متناوب شما با باتری سازگار است. به این ترتیب می توانید از هر گونه آسیبی به باتری خود جلوگیری کنید و ایمنی خود را تضمین کنید.

در اینجا لیستی از همه چیزهایی که نیاز دارید آمده است:

 • یک آداپتور برق متناوب، مانند یک شارژر تلفن قدیمی. به یاد داشته باشید که از آداپتور AC استفاده کنید که با ولتاژ و آمپر مورد نیاز باتری شما مطابقت داشته باشد.
 • باتری مرده.

در اینجا روش کار توضیح داده شده است:

1. ابتدا شارژر قدیمی را از برق بکشید.

2. انتهای آداپتور برق متناوب خود را با یک ابزار عایق برش دهید تا از هرگونه خطرات الکتریکی جلوگیری کنید.

3. از هر سیم 1 اینچ را جدا کرده و با دقت جدا کنید. یک سیم سیاه و یک سیم برهنه/سفید خواهید دید.

بسیار مهم است که دوبار بررسی کنید که کدام نقاط را وصل می کنید. مثبت باید به مثبت و منفی به منفی متصل شود. اشتباه انجام دادن آن می تواند باعث آسیب دائمی به باتری شود.

4. برای جدا کردن پیچ های بسته باتری DeWalt از یک پیچ گوشتی بسیار نازک استفاده کنید. قاب بسته باتری را بردارید.

5. دو قطعه کناری پلاستیکی را با دقت جدا کنید.

6. با استفاده از انگشتان خود بسته باتری را با دقت خارج کنید.

7. شارژر AC تلفن همراه را به پریز برق وصل کنید.

8. از دو سیم برای “احیای” باتری استفاده کنید. می توانید این کار را با لمس سیم سیاه به ترمینال منفی و سیم سفید یا راه راه را به قطب مثبت انجام دهید.

مطمئن شوید که منفی را به منفی و مثبت را به مثبت لمس می کنید.

8. سیم های نقاط اتصال را به مدت یک دقیقه روشن و خاموش کنید. این باید برای اندکی شارژ باتری کافی باشد.

9. درپوش پلاستیکی را روی بسته باتری قرار دهید

10. بسته باتری را برای شارژ قرار دهید

11. اگر باتری شروع به شارژ نشد، درپوش را بردارید و مرحله 8 را برای دقیقه دیگر تکرار کنید.

جامپ استارت چیست؟

هنگامی که واکنش شیمیایی داخلی نتواند با استفاده از جریان و ولتاژ شارژر شروع شود، شروع به شارژ نخواهد کرد. بنابراین ولتاژ و جریان اضافی برای شروع واکنش داخلی نیاز است. اگر مشکل فیزیکی وجود دارد، باید زودتر آنها را برطرف کنید. (زنگ زدن، از بین رفتن سیم و …)

مراحل زیر را برای احیای باتری های مته دنبال کنید.

مرحله 01 – هرگونه زنگ زدگی داخل یا پایانه ها را تمیز کنید.

مرحله 02 – یک نوع باتری مته کاملاً شارژ شده داشته باشید

مرحله 03 – پایانه های (+،-) را پیدا کنید. اگر علامتی وجود ندارد، سعی نکنید و آزمایش نکنید. برای پیدا کردن پایانه ها از مولتی متر استفاده کنید.

مرحله 04 – هر دو (+،+، و -،-) را با استفاده از یک سیم رسانا وصل کنید. می توانید از قیچی، سیم، سنجاق یا هر محیطی استفاده کنید.

مرحله 05 – هر دو را حدود 5-10 دقیقه نگه دارید.

مرحله 06 – سپس سعی کنید با استفاده از شارژر توصیه شده شارژ کنید

مرحله 07 – اگر این کار ناموفق بود، داخل باتری را بررسی کرده و آن را تمیز کنید.

مرحله 08 – ولتاژ سلول های داخلی را بررسی کنید و سپس سلول های مرده را جایگزین کنید.

مرحله 09 – مراحل احیا را دوباره انجام دهید.

مزایا و معایب احیای باتری دریل

هر کاری مزایا و معایب خود را دارد. اگر از روش جامپ استارت استفاده کنیم، جوانب مثبت و منفی نیز وجود دارد.

مزایای چرخش باتری دریل:

 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • رضایت از خود
 • استفاده مجدد از تجهیزات
 • سازگار با محیط زیست

معایب احیای باتری دریل:

 • خطر انفجار
 • عدم تامین ولتاژ و جریان مناسب برای احیا
 • احیای بهتر نیاز به دانش بیشتر در زمینه برق دارد

چگونه از ایجاد مشکلات برای باتری دریل جلوگیری کنیم؟

اگر نیاز به جلوگیری از این نوع مشکلات دارید، باید از باتری دریل به درستی استفاده کنید. به طور معمول، باتری های دریل باید به درستی استفاده شوند. بنابراین بیایید نحوه استفاده صحیح از باتری دریل را ببینیم.

 • از باتری در محیطی با دمای بیش از 50 درجه سانتیگراد استفاده نکنید
 • در ابزار بارگذاری شده اضافی یا با تجهیزات استفاده نکنید
 • در هر زمان از مکانیزم ابزار مناسب برای مواد استفاده کنید.
 • در جای مناسب نگهداری شود
 • در صورت عدم استفاده از ابزار بیش از 12 ساعت آن را نگه ندارید.
 • از رطوبت زیاد و فضای باز در برابر نور خورشید اجتناب کنید.
 • شارژ 10٪ – 90٪ و اجتناب از 0٪ – 100٪

آیا می توانم ماشین را با استفاده از باتری دریل راه اندازی کنم؟

به طور معمول یک باتری ماشین مرده را می توان با استفاده از یک باتری دریل راه اندازی کرد. برای راه اندازی سریع باتری ماشین به یک باتری دریل 18 ولت یا بیشتر نیاز دارید. شما باید نقاط اتصال مشابه را با استفاده از سیم وضعیت وصل کنید و آن‌‌ها را حدود 10-15 دقیقه نگه دارید و سپس سعی کنید ماشین را روشن کنید. سپس کار خواهد کرد.

جمع بندی

هیچ چیز خسته‌کننده‌تر و وقت‌‌گیر تر از باتری نیست که شارژ نمی‌شود. تنظیم آن برای شارژ و برگشتن و دیدن اینکه دستگاه را شارژ نکرده است عصبی کننده است.

خوشبختانه، این مقاله 4 راهکار را برای رفع این مشکل ارائه داده است. من مطمئنم که آن‌‌ها برای شما مفید بوده اند و به شما کمک کرده اند تا جان تازه ای به باتری خود بدهید.

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟ پس چرا سایر مقالات و راهنمای رایگان ما را بررسی نمی کنید؟ می توانید در لیست ایمیل ما ثبت نام کنید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *