4 دلیل برای اینکه مته دریل شل می شود

با خوشحالی در حال دریل هستید که ناگهان مته از دریل می افتد. من یک دریل قدیمی دارم، و حدس بزنید چه می شود؟ این اتفاق همیشه برای من رخ می دهد.

محتمل ترین دلیل شل شدن مته این است که سه نظام دریل شما فرسوده شده و به درستی قفل نمی شود. برای رفع مشکل می توانید سه نظام را تعویض کنید، یا اگر توانایی مالیش را دارید، دریل جدیدی بخرید.

اگر با یک دریل نسبتاً جدید کار می کنید، دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است مته شل می شود.

دلیل 1: سه نظام فرسوده شده است

“سه نظام” قطعه ای از دریل ای است که برای قفل کردن مته آن را در جای خود می چرخانید. این قطعه پس از مدتی می تواند فرسوده شود و به درستی قفل نشود.

روی دریل من، گاهی اوقات سه نظام به خوبی قفل می شود و وقتی برای سفت کردن مته آن را می چرخانم، پس از قفل شدن سه نظام، صدای کلیک را احساس می کنم.

در مواقع دیگر، مهم نیست که مته را چقدر سفت کنم، آن کلیک هرگز اتفاق نمی افتد. مطمئناً، پس از چند بار استفاده، مته از جای خود می افتد.

مایلم به شما بگویم که این علامت دریل های ارزان قیمت است و اگر دریل از یک برند معتبر دارید، این مشکل برای شما پیش نخواهد آمد.

متأسفانه، سه نظام ها توسط سازنده دریل ساخته نمی شوند، بلکه ساخت آنها برون سپاری می شوند. این بدان معناست که چند شرکت تمام سه نظام ها را می سازند و به شرکت های ساخت دریل می فرستند. در بعضی مواقع سه نظام های ارزان به دریل ها ختم می شوند، و به این دلیل سه نظام اغلب اولین چیزی است که در دریل ها از کار می افتد.

خب چه کاری باید انجام داد؟

سه نظام ها قابل تعویض هستند. با این حال، وقتی برای دریل خودم به این موضوع نگاه کردم، متوجه شدم که سه نظام به تنهایی 1 میلیون تومان قیمت دارد، و با توجه به اینکه در وهله اول یک دریل ارزان قیمت بود، فکر کردم که احتمالاً بهتر است یک دریل جدید بخرم.

مخصوصاً با توجه به اینکه دریل یکی از آن ابزارهایی است که ارزش داشتن 2 یا 3 عدد را دارد.

اگر دریل گران‌تری دارید که واقعاً ارزش صرفه‌جویی را دارد، ابتدا با سازنده تماس بگیرید و ببینید که آیا مایل به ارسال یک سه نظام جدید برای شما هستند یا خیر. با شناخت شرکت‌های این روزها، پاسخ احتمالاً منفی است، اما ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

بدیهی است که می توانید یک سه نظام جدید خریداری کنید. از طرف دیگر، ممکن است بتوانید یک دریل دست دوم ارزان‌تر از یک سه نظام جدید پیدا کنید و سه نظام را از آن جدا کنید. بهترین گزینه این است که به دنبال دریل قدیمی‌تری بگردید که موتورش از کار افتاده، اما اجزای مختلف دیگر بادوام ساخته شده‌اند.

برای تعویض سه نظام، فک های سه نظام را به اندازه بزرگی باز کنید و یک آچار شش گوش را داخل سه نظام قرار دهید. یک چکش را بگیرید و آچار شش گوش را محکم در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت بزنید تا آن را بچرخانید. این کار باعث شل شدن سه نظام می شود و بعد از آن می توانید آن را بردارید.

دلیل 2: سه نظام به اندازه کافی سفت نیست

این یکی به قدری واضح است که من حتی از فهرست کردن آن در اینجا کمی احساس گناه می کنم … اما آیا بررسی کرده اید که مته را در دریل را به اندازه کافی سفت کرده اید یا نه؟

اکثر دریل ها نوعی صدای کلیک برای نشان دادن قفل بودن سه نظام دارند. اگر این اتفاق نیفتاده است، ممکن است لازم باشد دریل را بیشتر سفت کنید.

و برخی از مته ها مانند در باک روی ماشین عمل می کنند. برای اینکه به طور کامل قفل شوند، باید چندین کلیک بشنوید.

نوع دریل خود را بشناسید و مطمئن شوید که مته را در جای خود کاملا سفت کرده اید!

دلیل 3: سه نظام کثیف است

اگر چیزی مانند خاک اره باعث مسدود شدن سه نظام شده باشد همین برای سفت نشدن مته کافی ست.

بنابراین اگر هیچ یک از دلایل بالا صادق نبود، یک لحظه وقت بگذارید و سه نظام دریل را تمیز کنید. اگر کمپرسور هوا دارید، استفاده از آن احتمالا سریع ترین و ساده ترین راه است.

از طرف دیگر، می توانید فک های سه نظام را تا انتها باز کنید و یک پارچه میکروفیبر داخل دهانه قرار دهید. تمام تلاش خود را بکنید تا آن را بچرخانید و داخل سه نظام را تمیز کنید.

اگر پارچه میکروفیبر ندارید، می‌توانید به جای آن از پارچه مرطوب استفاده کنید، البته قبل از اینکه دوباره دریل کنید، مطمئن شوید که داخل سه نظام کاملاً خشک است.

دلیل 4: مته کج است

در واقع مشکلات احتمالی مختلفی در اینجا وجود دارد: مته به خودی خود خم شده است.

اگر با یک دریل معمولی کار می کنید، این احتمال وجود دارد که مته خم شده باشد، که گرفتن آن را برای دریل سخت می کند. مته را بیرون بیاورید و آن را بررسی کنید تا ببینید آیا انحنایی در دریل وجود دارد یا خیر.

اگر مته خم شده است، آن را دور انداخته و با مته جدید جایگزین کنید.

مطمئن شوید که مته مستقیماً در دریل قرار داده شده است. هنگام کار با دریل های کوچک، خیلی معمول است که به طور تصادفی مته را با زاویه قرار دهید.

شکاف بین فک و مته را در تصویر بالا مشاهده می کنید؟ مته کج است.

معمولاً وقتی این اتفاق می افتد، مته بد بو میشود، اما گاهی اوقات شل می شود و به زمین می افتد

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *