نکات مهم در خرید دریل

تصمیم گرفته‌‌اید که دریل خوبی خریداری کنید اما چه نوع دریلی را باید انتخاب کنید؟ آیا ابزاری انتخاب می‌‌کنید که همیشه باید به برق وصل شود یا می خواهید ابزار باتری خور داشته باشید که برای استفاده از آن آزاد و راحت باشید؟ آیا می‌‌خواهید بتن و سنگ سوراخ کنید یا با چوب و دیوار کار می‌‌کنید؟

با توجه به نیازی که دارید باید در مورد گزینه های خود تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که کدام نوع دریل برای شما بهترین است.

ما این راهنما را جمع آوری کرده‌‌ایم تا به شما در انتخاب دریل کامل خود کمک کنیم:

1. نحوه استفاده از دریل را در نظر بگیرید:

قبل از انتخاب مته، باید بفهمید که برای چه چیزی از آن استفاده می کنید.

سوالاتی که باید در مورد آنها فکر کنید عبارتند از:

 • چه نوع سطوحی را می‌‌خواهید سوراخ کنید؟
 • آیا نیاز دارید که بتوانید ابزار را به روش خاصی (مثلاً در یک زاویه قائمه) نگه دارید؟
 • آیا می‌‌خواهید دستگاه را زیاد جابجا کنید، خواه این به معنای بالا رفتن از نردبان باشد یا به عقب و جلو رفتن روی زمین؟
 • هر سری چه مدت باید از دریل خود استفاده کنید؟

 پاسخ دادن به سوالاتی از این دست به شما کمک می کند تا آنچه را که به دنبال آن هستید، مشخص کنید.

2. بهترین نوع دریل را انتخاب کنید

سه گزینه محبوب عبارتند از:

 • دریل پیچ گوشتی: این متداول ترین نوع دریل است که برای ایجاد سوراخ، سفت کردن یا باز کردن پیچ ها در فلز، دیوارهای داخلی یا چوب استفاده می شود. آنها معمولاً نمی توانند سنگ، یا بتن را سوراخ کنند.
 • دریل چکشی: علاوه بر چرخش، مته چکشی می تواند در یک حرکت چکشی مانند به داخل و خارج حرکت کند. نیروی اضافی که وارد می کند به آن کمک می کند تا سوراخ هایی را در مواد به خصوص قوی مانند سنگ، بتن یا سنگ تراشی ایجاد کند. به طور کلی، استفاده از دریل چکشی هنگام کار با چوب ایده خوبی نیست، زیرا می تواند به چوب آسیب برساند. همچنین هنگام کار با دریل‌‌های چکشی باید از گوش گیرها استفاده کنید زیرا صدای آنها بسیار زیاد است.
 • پیچ گوشتی شارژی: این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که یک کار را به خوبی انجام دهند: پیچ ها و مهره ها را به سرعت به فلز و چوب وارد کنید. به جای چاک مستطیلی، این دریل‌‌ها دارای سوکت های شش ضلعی هستند (به این معنی که نمی توانید مته های دریل های چکشی در این نوع دستگاه استفاده کنید). پیچ گوشتی های شارژی و برقی مانند دریل‌‌های چکشی پر سر و صدا هستند بنابراین محافظت از گوش ضروری است!

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت نوع دسته ای است که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. امروزه اکثر دریل‌ها دارای دسته‌های T هستند تا بارها را به طور موثر توزیع کنند، تعادل را تقویت کنند، از لیز خوردن دست شما جلوگیری کنند و فضایی برای باتری باز کنند. با این حال، اگر نیاز به انجام کارهای سخت‌تر و پیچ‌های بزرگ‌تر دارید، ممکن است بخواهید به سبک دیگری (مانند دستگیره تپانچه) تغییر دهید.

3. تصمیم بگیرید که دریل شارژی می خواهید یا برقی؟

شارژی

دریل‌‌های شارژی به دلیل تطبیق پذیری خود مشهور هستند، زیرا به طور کلی استفاده از آنها آسان تر و سبک تر از نمونه‌‌های برقی خود هستند.

هنگام انتخاب دریل شارژی، این نکات را حتماً در نظر بگیرید:

 • قدرت: دو مقدار وجود دارد که باید در اینجا مراقب آنها باشید: ولتاژ و گشتاور. قاعده کلی این است که ولتاژ بالاتر به معنای دریل قوی تر است. اکثر دریل های بی سیم امروزه 18 ولت هستند، اگرچه گزینه های پایین تر (7.2 ولت) و بالاتر (20 ولت) در دسترس هستند.

گشتاور، که قدرت پیچش را به شما می گوید، بر حسب نیوتن متر (Nm) اندازه گیری می شود. برخی از دریل ها به شما امکان می دهند تنظیمات گشتاور را طوری تنظیم کنید که از گشتاور بیشتری برای مواد قوی تر استفاده کنید و اگر با چیزی ظریف کار می کنید کمتر باشد.

 • سرعت: سرعت بر حسب چرخش در دقیقه (rpm) اندازه گیری می شود. بسیاری از دریل‌‌ها دو سرعت دارند (300 دور در دقیقه برای سوراخ کردن و 800 دور در دقیقه برای کشیدن پیچ)، اما یافتن مته‌ای با تنظیمات سرعت متغیر (از جمله سرعت‌های تا 1000 دور در دقیقه) می‌تواند کنترل بیشتری به شما بدهد.
 • باتری ها: یکی از محبوب ترین انواع باتری های امروزی لیتیوم یونی است که به طور کلی سریع تر شارژ می شود، عمر طولانی تری دارد و نسبت به انواع دیگر مانند NiCd (نیکل کادمیوم) سبک تر است. باتری های لیتیوم یونی نیز تا زمانی که برق به طور کامل قطع شود، دشارژ دائمی را فراهم می کنند.

به دو چیز توجه کنید: شارژر باتری و آمپر ساعت (Ah) باتری. برخی از شارژرها فقط 15 دقیقه طول می کشد تا باتری را به حالت کامل برگردانند. بقیه سه ساعت طول می کشد، تفاوتی که می تواند تاثیر زیادی بر بهره وری شما داشته باشد. یک معیار مهم دیگر، ظرفیت ذخیره سازی باتری است. باز هم، مقدار Ah بالاتر به طور کلی به معنای عمر باتری طولانی تر است.

سیمی (برقی)

دریل‌‌های برقی برای استفاده های سنگین ایده آل هستند. برای یافتن دریل مناسب چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید. برخی از دریل های برقی در (گشتاور و سرعت) مشابه هستند، اما باید در نظر بگیرید:

 • توان: قدرت دریل برقی بر حسب وات اندازه گیری می شود. مانند ولتاژ، وات بالاتر به معنای دریل قوی تر است.
 • سیستم مستقیم ویژه (SDS): دریل‌‌های SDS طوری طراحی شده اند که با افزایش نیرو کوبیده شوند. این به شما کمک می‌کند تا کارهای سخت‌تر را سریع‌تر انجام دهید، حتی با اضافه کردن تکه‌های اسکنه برای تبدیل دریل SDS خود به یک چکش کوچک که برای (شکستن بتن، برداشتن کاشی‌ها و سایر پروژه‌های تخریب سبک) استفاده می‌‌شود.

در انتخاب دریل مناسب – چه دریل شارژی یا دریل چکشی برقی – مهم این است که دریل متناسب با نیازهای خود بیابید و آماده کمک به شما برای انجام کارتان باشد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *