موتور براشلس دریل شارژی چیست؟ مقایسه با نوع براش

اگر نگاهی به ابزارهای بی‌سیم فعلی در بازار بیندازید، معمولاً انواع براشلس آن‌ها را می‌بینید، بااینکه تعداد آن ها بیشتر هست اما رقابت تنگاتنگی هم با همتایان خود دارند. مثلاً در مورد دریل، زمانی که افراد قصد خرید دریل جدیدی را برای اولین بار یا چندمین بار دارند به سراغ مقایسه دو نوع براش و براشلس آن می‌روند.

در این راهنما، وارد دنیای دریل‌ها شده و دو نوع براش و براشلس آن را بررسی کرده و مزایا و معایب هریک را بیان می‌کنیم و با ارائه جدول مقایسه دریل‌های براش و براشلس متوجه خواهید شد که کدام نوع آن مناسب شماست.

موتور دریل براش در مقابل براشلس

تفاوت اصلی بین دریل‌های براش و براشلس، نوع موتور استفاده‌شده در آن‌هاست. درواقع، عبارت دریل براش و براشلس اشاره مستقیمی به موتورهای موجود در آن‌ها دارد، یعنی موتور براش و موتور براشلس. تمام پارامترهای دیگر مانند قدرت، نیروی چرخشی، فناوری درایو، سهولت استفاده و نگهداری و غیره مستقیماً به نوع موتور بستگی دارد.

از همین این‌رو بحث ما درباره دریل‌های براش و براشلس اساساً در مورد موتورهای براش و براشلس است. اجازه دهید بحث را با موتورهای براش شروع کنیم.

موتورهای براش

موتورهای براش

یکی از ساده‌ترین موتورهای DC شناخته‌شده، موتورهای براش DC هستند. در شکل اصلی خود، موتور براش DC شامل یک استاتور آهنربای دائمی و آرمیچری سیمی است که به‌عنوان روتور عمل می‌کند.

هنگامی‌که برق DC را از طریق حلقه‌های کموتاتور به سیم‌پیچ‌های آرمیچر می‌دهیم، طبق قانون لورنتس، میدان مغناطیسی در سیم‌پیچ القاشده و موجب چرخش روتور می‌شود.

براش های کموتاتور فنری به کموتاتور کمک می‌کند تا با منبع تغذیه DC تماس برقرار کند. درنتیجه، این براش ها نقش مهمی در کار یک موتور DC دارند. براش های کموتاتور معمولاً از کربن تشکیل‌شده‌اند.

موتورهای براشلس

موتورهای براشلس

درحالی‌که موتورهای براش انتخاب اصلی موتورهای DC برای مدتی طولانی بوده است، نیاز به ترک، قابل‌اطمینان و بدون ساییدگی مکانیکی منجر به توسعه موتورهای DC براشلس شد.

یکی از خرابی‌های اصلی موتورهای براش DC، براش های آن هستند. ازآنجایی‌که آن‌ها وظیفه انتقال نیرو به سیم‌پیچ آرمیچر را بر عهده دارند، باید به‌طور مداوم با کموتاتور تماس داشته باشند و درنتیجه جرقه و فرسودگی نهایی را به زودی مشاهده خواهید کرد.

برخلاف موتورهای براش، روتور در موتورهای براشلس از آهنربایی دائمی تشکیل‌شده است درحالی‌که استاتور آن از یک سری سیم‌پیچ تشکیل‌شده است. هنگامی‌که سیم‌پیچ استاتور را انرژی می‌دهیم، میدان مغناطیسی در سیم‌پیچ القا می‌شود و این باعث جذب آهنربای روتور می‌شود. اگر سه سیم‌پیچ از این قبیل داشته باشیم، می‌توانیم به‌طور متناوب به سیم‌پیچ‌ها انرژی داده و روتور را به‌طور مداوم بچرخانیم.

موتورهای DC براشلس از حسگرهای هال افکت برای اطلاع از موقعیت روتور استفاده می‌کنند و بر اساس داده‌های این سانسورها، مدار کنترل الکترونیکی سیم‌پیچ مناسب (مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌ها) را فعال می‌کند تا چرخش نرمی داشته باشد.

مزایا و معایب موتورهای براش و براشلس

اکنون‌که کمی در مورد هر دو این موتورها خواندیم، بیایید جوانب مثبت و منفی این موتورها را نیز بسنجیم.

مزایای موتورهای براش

 • فناوری موتورهای براش اثبات‌شده است. بسیاری از موتورهای DC کوچک از نوع براش هستند. می‌توانید آن‌ها را در اسباب‌بازی‌ها، وسایل کوچک و متوسطی مانند سشوار، دریل‌ها و پیچ‌گوشتی برقی، دستگاه چسب حرارتی، تجهیزات لحیم‌کاری و موارد بسیار دیگری پیدا کنید.
 • طراحی و ساخت این نوع موتور بسیار ساده است.
 • به دلیل تعداد کم قطعات داخلی، ساخت آن آسان و کم‌هزینه است.
 • در طیف وسیعی از وسایل کاربرد دارد. مثل اسباب‌بازی، لوازم الکتریکی، اتومبیل و… .

معایب موتورهای براش

 • عیب اصلی موتورهای براش از اسمشان هم پیداست. براش ها منبع اصلی خرابی مکانیکی در موتورهای براش هستند چراکه مداوم با کموتاتور برای انتقال نیرو از منبع تغذیه به سیم‌پیچ در تماس هستند. درنتیجه نهایتاً فرسوده می‌شوند.
 • هم‌چنین براش ها باعث ایجاد جرقه در موتور می‌شوند. ازاین‌رو، موتورهای براش معمولاً در موارد حساس کاربرد ندارند.
 • منبع نویز الکتریکی هستند (به دلیل وجود قوس الکتریکی). برنامه‌های کاربردی حساس EMI ممکن است استفاده‌ی کاملی از موتورهای براش نکنند یا به محافظ اضافی نیاز داشته باشند.

مزایای موتورهای براشلس

 • ازآنجایی‌که تقریباً بدون اصطکاک هستند، می‌توانید از موتورهای براشلس برای مدت طولانی بدون نگرانی در مورد آسیب یا خرابی مکانیکی (به‌جز میزان تحمل) استفاده کنید.
 • مشکلات مربوط به براش ها مانند فرسودگی و تولید حرارت اضافی در موتورهای براشلس وجود ندارد. این به‌نوبه خود به این معنی است که راندمان کلی موتور به‌طور قابل‌توجهی بالاتر است.
 • موتورهای براشلس در مقایسه با موتورهای براش ازنظر وزن بسیار سبک‌تر و همچنین ازنظر اندازه جمع‌وجور هستند.

معایب موتور براشلس

 • حتی باوجود نداشتن براش، مدار کنترل الکترونیکی و سانسورها هزینه بالای موتورهای براشلس را جبران می‌کنند.
 • علیرغم عملکردی با اصطکاک کمتر، هرگونه آسیب به قطعات الکترونیکی ممکن است منجر به تعمیر پرهزینه شود یا اگر غیرقابل تعمیر باشد، باید موتور را به‌طور کامل تعویض کنید.

جدول مقایسه موتورهای براش و براشلس

پارامترموتور براشموتور براشلس
هزینهکمبالا
بازدهی80 _ 75%90% و بیشتر
اندازهبزرگ و سنگینکوچک و سبک
عملکردکاهش نیروی چرخشی به‌مرورزماننیروی چرخشی اولیه تا مدت‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند
فاصله زمانی بین هر خراب شدناندک؛ به خاطر وجود براش هازیاد به دلیل کار بدون اصطکاک
تعمیر و نگهداریبراش ها باید زودبه‌زود تعویض شوندحداقل توجهات نگهداری  
قابلیت تعمیرتعمیر یا جابه‌جایی براش بسیار آسان استتعویض یا تعمیر براش ها در صورت بروز اشکال در قطعات الکترونیکی آن مشکل است  
مکانیزم درایوکموتاتور، محرک اصطکاکی براش محور استدرایو بدون اصطکاک الکترونیکی  
کنترلقابلیت تنظیم دستی سرعت و نیروی چرخشیتنظیم خودکار نیروی چرخشی و سرعت بسته به بار  

مقایسه دریل براشلس با دریل براش

تا قبل از توسعه دریل‌های براشلس، دریل‌های براش نوع غالب در بازار چه در نوع سیمی و چه در نوع بی‌سیم بودند. این روند به‌آرامی با معرفی دریل‌های براشلس با موتورهای براشلس برتر به‌ویژه در بازار دریل شارژی کم‌کم تغییر کرد.

حال بیایید نگاهی به مقایسه دریل براشلس و دریل براش با توجه به برخی پارامترهای ضروری مانند قدرت، عملکرد، هزینه و غیره بیندازیم.

قدرت

دریل‌های براش قدرت کمتری نسبت به دریل‌های بدون براش دارند. ازآنجایی‌که قدرت در دریل‌های براش باید از براش ها عبور کند، در اثر اصطکاک و گرما هدررفت قابل‌توجهی وجود خواهد داشت. از طرف دیگر دریل‌های براشلس هیچ‌گونه هدررفت اصطکاکی ندارند. درنتیجه می‌توانند به‌راحتی RPM بسیار بالا (در حد 50000 RPM یا بالاتر) داشته باشند.

کارایی

این مورد هم به قدرت دریل‌ها بستگی دارد. دریل‌های براش نسبت قدرت به نیروی چرخشی پایینی دارند. این نسبت با استفاده مداوم کاهش می‌یابد زیرا براش ها فرسوده می‌شوند و درنهایت باید تعویض شوند. براش ها باید همیشه با حلقه‌های کموتاتور تماس فیزیکی داشته باشند که تأثیر قابل‌توجهی بر نیروی چرخشی درایو خواهد داشت. دریل‌های براشلس هیچ هدررفت اصطکاکی ندارند. ازاین‌رو، هدررفت نیروی چرخشی بسیار کم است و این یعنی نسبت قدرت به نیروی چرخشی خوب است.

طول عمر و نگهداری

بار دیگر، براش ها وارد عمل می‌شوند. به دلیل فرسودگی فیزیکی براش ها، باید اغلب آن‌ها را تعویض کرد. خوبی بیشتر دریل‌های براش این است که ساخت آن‌ها بسیار ساده است و باکمی تمرین می‌توانید به‌راحتی خودتان براش ها را تعویض کنید. دریل‌های براشلس هیچ‌گونه فرسودگی و پارگی فیزیکی ندارند اما ممکن است مشکلات الکترونیکی پیدا کنند. متأسفانه، تشخیص مشکل در آن‌ها دشوار و تعمیر آن نیز هزینه‌بر است.

بسته به نوع استفاده، طول عمر دریل‌های براش خورده بسیار کم است و باید تعویض شوند. در مقابل، دریل‌های براشلس طول عمر قابل‌توجه و بیشتری دارند.

قابلیت استفاده

دریل‌های براش سنگین و بلند هستند. اگر مجبور باشید برای مدت طولانی‌تری با محافظ شنوایی از آن استفاده کنید، شانه‌ها و پشت شما آسیب قابل‌توجهی می‌بیند. دریل‌های براشلس در این زمینه دست برتر را دارند. وزن سبک تری دارند و نسبتاً کم‌صدا هستند. درواقع، وزن کم وزنی و سروصدای کمتر یکی از نکات مثبت و تأثیرگذار درفروش دریل‌های براشلس است.

هزینه

رسیدیم به فاکتور نهایی و مهم یعنی قیمت. دریل‌های براش بی‌سیم خوب بین 60 تا 80 دلار قیمت دارند؛ اما اگر به سراغ گزینه‌های براشلس بروید، باید ۱۵۰ دلار یا حتی بیشتر هزینه کنید. ازاین‌رو، بسته به بودجه خود، ممکن است مجبور شوید بین دریل‌های براش یا براشلس یکی را انتخاب کنید.

کدام نوع دریل را انتخاب کنیم؟ براش یا براشلس

اگر حرفه‌ای دارید که همیشه با دریل کار می‌کنید، سرمایه‌گذاری روی دریل‌های براشلس در طولانی‌مدت باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌بر شما می‌شود. نگران گرما و پوشش براش ها و کاربرد طولانی‌مدت دریل براشلس نباشید. به دلیل وزن سبک و صدای کم‌شان، حتی افرادی که برای مصارف خانگی دریل می‌خرند نیز این هزینه بیشتر را برای تهیه این نوع دریل خرج می‌کنند. اگر بودجه‌تان محدود است و به‌ندرت از دریل استفاده می‌کنید، بهتر است از دریل براش استفاده کنید. در این صورت در هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی خواهید کرد و حتی اگر مجبور به تعویض براش ها باشید، می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را به‌تنهایی تعمیر کنید.

سخن نهایی

انتخاب نوع دریل مسئله‌ای همیشگی برای خریداران دریل است. دریل‌های با موتور براشلس مزایای زیادی نسبت به دریل‌های موتور براش دارند، اما قیمتش یکی از معایب اصلی آن است. دریل‌های براشلس شارژی وزن سبکی دارند، صدای کمتری تولید می‌کنند، تقریباً به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند و راندمان برق بهتری دارند. درنتیجه، تولیدکنندگان بیشتری از دریل‌های براشلس حتی در رده‌های ابتدایی و نیمه‌حرفه‌ای استفاده می‌کنند.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *