پاسخ به 12 سوال رایج درباره دریل شارژی

امروزه، استفاده از ابزارهای برقی شارژی موجب سهولت کار و زندگی کاربران شده است. قدرت این ابزارها، بدون دردسر داشتن سیم‌های بلند، مشابه قدرت دستگاه‌های با سیم است. چه کسی دوست ندارد دریل شارژی خود را به دست گرفته و به حیاط خلوت برود و بدون نیاز به استفاده از سیم‌های بلند دست و پا گیر، به راحتی در فضای باز کار کند؟

باتری‌ دستگاه‌های شارژی، نیروی محرکه لازم برای به حرکت در آوردن دستگاه را فراهم می‌کنند تا شما بتوانید کارهای خود را به راحتی و کارایی بیشتری انجام دهید. ممکن است در ذهن شما، سوالاتی درباره باتری‌ دستگاه‌های شارژی ایجاد شده باشد. می‌توانید با یافتن پاسخ صحیح این سوالات، ابهامات خود را برطرف نموده و نسبت به خرید و استفاده از این دستگاه کاربردی اقدام کنید. در ادامه، به پاسخ دوازده سوال رایج در مورد باتری‌ دستگاه‌های شارژی پرداخته شده است.

حروف “Ah”  یا “AH” درج شده روی باتری به چه معناست؟

حروف “Ah” یا “AH” مندرج روی باتری، نشان دهنده آمپر ساعت است. این حروف، به ظرفیت شارژ باتری اشاره دارد و به معنی میزان جریانی است که در طول یک ساعت به صورت مداوم در ابزار شما برقرار می‌شود. به عنوان مثال، اگر باتری شما 2.0Ah باشد، بدین معنی است که دستگاه، 2 آمپر برق در هر ساعت مصرف می‌کند و شارژ آن پس از یک ساعت استفاده مداوم تخلیه می‌شود. به خاطر داشته باشید، این اعداد نشان دهنده میزان دوام شارژ باتری در شرایط ایده‌آل هستند.

آیا باتر‌های با آمپر ساعت بالاتر بهتر هستند؟

از نظر تئوری، بله، یک باتری 4 آمپر‌ساعتی «باید» دو برابر یک باتری 2 آمپر ساعتی دوام داشته باشد. با این حال، همیشه عواملی وجود دارند که موجب تمام شدن شارژ باتری در زمانی کمتر از مدت زمان تعیین شده، می‌شوند. به عنوان مثال، مواردی از قبیل جریان خام ابزاری که با باتری کار می‌کند و فرآیند تولید باتری و غیره می‌توانند موجب کاهش زودهنگام شارژ باتری دستگاه شوند. ممکن است اتصال باتری‌ها به صورت سری، موجب دو برابر شدن ولتاژ شود؛ اما اینکار، مدت زمان کارکرد ابزار برقی شما را افزایش نمی‌دهد. در صورت اتصال باتری‌ها به صورت موازی، حتی اگر ولتاژ افزایش نیابد، مدت زمان کارکرد دستگاه طولانی‌تر می‌شود.

عمر باتری ابزار چقدر است؟

عمر باتری، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، اکثر برندهای اصلی ابزار برقی (DeWalt، Milwaukee، Makita  و غیره) حداقل 3 سال باتری‌های خود را ضمانت می‌کنند. البته برخی از محدودیت‌ها و عوامل خارجی می‌توانند بر طول عمر باتری ابزار برقی شما تأثیر بگذارند. این عوامل، شامل وضعیت شارژ دستگاه در زمان‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنید و دمای محل نگهداری می‌باشد. علاوه بر این، مکان نگهداری باتری (در داخل ابزار، روی قفسه، بر روی شارژر یا در جعبه ابزار) می‌تواند بر طول عمر باتری تأثیر بگذارد.

چگونه می‌توانم باتری ابزار برقی خود را تعمیر کنم؟

اگر دانش و حوصله لحیم‌کاری و تعمیرات وسایل برقی را دارید، می‌توانید باتری ابزار برقی خود را تعمیر کنید. توصیه می‌کنیم برای انجام اینکار، از یک فرد متخصص کمک بگیرید و خودتان اقدام به اینکار نکنید. ما در ابزار فابریک در کنار سایر خدمات خود، خدمات تعمیر باتری را نیز ارائه می‌دهیم. خوشحال می‌شویم که باتری دستگاه شما را بررسی و در صورت نیاز، با باتری‌های دارای ضمانت معتبر جایگزین کنیم. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با بخش خدمات ما تماس بگیرید.

آیا می‌توانم باتری ابزار برقی خود را به هواپیما ببرم؟

می‌توانید با قرار دادن باتری‌ها در کیف دستی خود، آنها را به هواپیما ببرید. همچنین می‌توانید ابزارهای برقی را به همراه باتری‌هایشان در چمدان قرار داده و تحویل بدهید. با این حال، باید مطمئن باشید که ضربه‌ای به آنها وارد نمی‌شود. برخی از باتری‌های جدید دارای یک ضمیمه مخصوص برای جلوگیری از این اتفاق هستند. بهترین پیشنهاد این است که ابزار خود را بسته‌بندی کرده و در چمدان‌های قابل اطمینان قرار دهید و از حمل آنها در کیف‌های دستی اجتناب کنید. همیشه قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی چک کنید و مطمئن شوید که قوانین آنها را رعایت می‌کنید.

آیا یخ زدگی موجب ایجاد مشکل برای باتری ابزار برقی می‌شود؟

ممکن است باتری‌های یون لیتیومی، بر اثر یخ‌زدگی خراب شوند. در چنین حالتی، این باتری‌ها به کندی شارژ می‌شوند یا اصلاً شارژ را نگه نمی‌دارند. به یاد داشته باشید که به خصوص در مناطق سردسیر، باتری‌ها را در داخل منزل یا فضای بسته با دمای مناسب نگهداری کنید. هنگامی که می‌خواهید از دستگاه در محل سرد یا فضای آزاد با دمای پایین استفاده کنید، بهتر است در صورت عدم استفاده، آنها را به همراه یک ژل گرم کننده در کیف ابزار یا در جیب خود قرار دهید. هیچوقت، باتری‌ها را در حالی که هنوز سرد هستند شارژ نکنید. بلکه، اجازه دهید ابتدا به مدت یک یا دو ساعت در اتاق مانده تا به دمای اتاق برسند.

آیا می‌توانم از باتری دستگاه‌های دیگر برای ابزار خود استفاده کنم؟

خیر. هر برند تولیدکننده ابزار شارژی، باتری‌های مخصوصی را برای ابزار خود طراحی می‌کند. این باتری‌ها، دارای ولتاژ و ویژگی‌های خاص خود هستند. در حال حاضر، ممکن است بتوانید از باتری‌های همان برند، با آمپر- ساعت‌های متفاوت برای دستگاه خود استفاده کنید. در هر صورت بهتر است برای جلوگیری از خطر سوختن مته شارژی و دریافت راهنمایی‌های لازم با کارشناسان ما تماس بگیرید. همکاران ما به شما می‌گویند که می‌توانید از کدام باتری برای ابزار خود استفاده کنید!

چگونه باتری را بدون استفاده از شارژر خود دستگاه، شارژ کنم؟

این روش را توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید اوقات بیکاری آخر هفته  خود را به انجام کاری اختصاص دهید، بهتر است وقت خود را صرف ساختن یک کار دستی جذاب کنید، نه ریسک‌های غیرضروری. این توصیه ما، دو دلیل دارد. اول اینکه بهترین راه برای شارژ باتری، استفاده از شارژر طراحی شده برای همان ابزار است. چرا که اینکار موجب بهتر شارژ شدن باتری دستگاه می‌شود و گارانتی دستگاه شما نیز به دلیل دستکاری بی‌مورد باطل نمی‌شود. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ضمانت‌نامه‌های ابزار برقی و باتری‌های مربوط به آن با ما در تماس باشید.

چگونه شارژر باتری دریل شارژی خود را تست کنم؟

در اغلب مراکز خدماتی در سراسر کشور می‌توانید شارژر دستگاه را تست کنید. به خاطر داشته باشید که اگر شارژر شما به درستی کار نمی‌کند، به احتمال زیاد باتری خراب است نه شارژر. طول عمر و وضعیت نگهداری مناسب دریل می‌تواند طول عمر باتری شما را افزایش دهد. اما باید بدانید که طول عمر باتری نیز مشخص است و بعد از گذشت مدت زمان مشخص باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. می‌توانید برای دریافت هر گونه خدمات، به ما مراجعه کنید،  ما می‌توانیم شارژرهای برندها و مدل‌های مختلف را بررسی کنیم و به شما کمک کنیم تا جایگزین مناسبی برای آن را پیدا کنید.

آیا باتری دریل شارژی خود را به باطری به باطری کنم یا آن را یا تعمیر کنم؟

 بهترین راه این است که باتری را به یک مرکز خدمات معتبر ببرید. باتری دریل شارژی، باتری ماشین نیست. شما نمی‌توانید در مورد باتری دریل شارژی، قطب مثبت را به قطب مثبت و منفی را به منفی اتصال دهید و سپس سوئیچ را بچرخانید. با اینکار، فقط ممکن است باتری مته شارژی خود را خراب کنید و به باتری و احتمالاً خودتان آسیب بزنید و در ضمن، گارانتی باتری را هم از بین ببرید.

 چقدر طول می‌کشد تا باتری دریل شارژ شود؟

در مورد باتری‌های جدید، شارژ باتری از صبح تا شب این اطمینان را به شما می‌دهد که باتری به طور کامل شارژ شده است. بعد از آن، ممکن است شارژهای بعدی بین سه تا شش ساعت طول بکشند. خوشبختانه، شارژرهای جدیدتر طوری طراحی شده‌اند که نمی‌توانید باتری خود را بیش از حد شارژ کنید. باتری‌های لیتیوم یون حافظه کمی دارند، بنابراین لازم نیست قبل از قرار دادن آن روی شارژر نگران تخلیه کامل باتری باشید.

طول عمر مفید باتری‌های دریل شارژی چقدر است؟

همانطور که گفته شد، بهتر است باتری‌های جدید را برای بار اول، یک شب کامل به شارژ بزنید. از آن به بعد، ممکن است شارژهای بعدی بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشند. هرگز از شارژرهای کم مصرف برای باتری‌های با ظرفیت بالا استفاده نکنید. شارژرهای جدیدتر طوری طراحی شده‌اند که نمی‌توانید باتری خود را بیش از حد شارژ کنید (باتری را به مدت طولانی در حالت شارژ قرار ندهید). باتری‌های یون لیتیوم، یا حافظه کمی دارند یا اصلاً حافظه ندارند، بنابراین لازم نیست قبل از شارژ کردن باتری نگران تخلیه کامل آن باشید.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *